LNG taşımacılığı bağlamında Rusya Federasyonu-Ukrayna Savaşının Türkiye jeopolitiğine etkileri
The effects of the Russian Federation-Ukraine War on geopolitics of Türkiye in the context of LNG transportation
  1. Tez No: 867785
  2. Yazar: CEM UTKU KARABACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN NEMLİOĞLU KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Doğal gaz taşımacılığı uzun yıllar boru hatları ile yapılmıştır. Değişen ve dönüşen teknolojilerle birlikte jeopolitik gelişmeler de bu alanda köklü değişimlere neden olmuştur. Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) taşımacılığı enerji jeopolitiğinde değişimin lokomotifi olarak ortaya çıkmıştır. LNG taşımacılığı, doğal gaz pazarında son yıllarda giderek daha yaygın hale gelmiştir. Ancak LNG taşımacılığı için Rusya–Ukrayna arasındaki savaş bir dönüm noktası olarak kabul edilebilir. Avrupa ülkelerinin doğal gaz kaynaklarına bağımlılığı, Ukrayna Savaşı nedeniyle dönüşüm geçirmektedir. Doğal gaz ihtiyacını uluslararası piyasadan karşılayarak Rusya'ya olan bağımlılığını azaltmak isteyen Avrupa ülkeleri, ticari kaygılarının yanı sıra jeopolitik çıkarlarıyla da hareket etmek durumunda kalmıştır. Bu gelişmeler ışığında, jeopolitik konumuyla hem doğal gaz kaynaklarına sahip olan ülkelere, hem de doğal gaz tüketen ülkelere coğrafi yakınlığıyla Türkiye öne çıkmaktadır. Bu çalışmada; Rusya-Ukrayna Savaşı'nın Türkiye üzerindeki etkileri doğal gaz taşımacılığı açısından değerlendirilmektedir. Olası jeopolitik risklerde Türkiye'nin doğal gaz ithalatında alternatif yolların belirlenmesine bir bakış açısı sunulmaktadır. Çalışma sonucunda, Türkiye'nin doğal gaz ithalatında öncelikli olarak boru hatlarının kullanılması gerektiği, ancak giderek pazardaki payını artıran LNG taşımacılığının da göz ardı edilmeyerek alternatif ithalatçı ülkelerden LNG taşımacılığının yapılmasını sağlayacak bir deniz filosu oluşturulması gerekliliği ortaya konmuştur. Jeopolitik risklerde Türkiye'nin doğal gaz ithalatının kesintiye uğramaması amacıyla stratejik yatırımlar olan boru hatlarını önceleyerek, doğal gaz taşımacılığında hibrit yapı kullanmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Natural gas transportation has been carried out by pipelines for many years. Changing and transforming technologies and geopolitical developments have led to radical changes in this field. Liquefied natural gas (LNG) transportation has emerged as a driver of change in energy geopolitics. LNG transportation has become increasingly common in the natural gas market in recent years. However, the war between Russia and Ukraine can be considered as a turning point for LNG transportation. The dependence of European countries on natural gas resources is being transformed due to the Ukrainian War. European countries, which want to reduce their dependence on the Russian Federation by meeting their natural gas needs from the international market, have had to act with geopolitical interests as well as commercial concerns. In the light of these developments, geopolitical position of Türkiye, which with its geographical proximity to both the countries that have natural gas resources and the countries consume natural gas, stands out. This study evaluates the effects of the Russia-Ukraine War on Türkiye in terms of natural gas transportation. It is aimed to determine the alternative routes for natural gas imports of Türkiye in case of possible geopolitical risks. As a result of the study, it has been revealed that pipelines should be used primarily as the import method for natural gas imports of Türkiye, but LNG transportation, which is gradually increasing its share in the market, should not be ignored and a maritime fleet should be established to enable LNG transportation from alternative importing countries. In the event of geopolitical risks, Türkiye needs to use a hybrid structure in natural gas transportation by prioritizing pipelines, which are strategic investments, in order not to interrupt natural gas import has been evaluated.