Dezenfektan ve antiseptik maddelerin düşük konsantrasyonlarının S. aureus, E. coli ve P. aeruginosa suşlarına etkisi
The Effect of low concentrations of disinfectant and antiseptic substances on S. aureus, E. coli and P. aeruginosa strains
- Tez No: 86780
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜRLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Çalışmamızda dezenfektan ve antiseptik maddelerin düşük konsantrasyonlarının, farklı temas sürelerinde S.aureus, E.coli ve P.aeruginosa bakterilerine karşı aktiviteleri ile bakteri morfolojisi üzerine yaptığı değişiklikler incelenmiş ve dezenfeksiyon işlemine olan etkileri araştırılmıştır. Klorheksidin glukonatın 100 mg/L, glutaraldehitin 1000 ve 2000 mg/L, sodyum dikloroizosiyanüratın 1 ve 10 ppm, non iyonik deterjanların % 0.25 ve % 0.5, povidon iyodun % 1 ve % 3 konsantrasyonlarında 5 ve 10 dakika temas sürelerinde morfolojik değişimlerin en belirgin olduğu görülmüştür. Bu koşullarda S.aureus bakterilerinde oval, düzensiz ve büyümüş hücrelerin, E.coli bakterilerinde filamanların, uzamış ve/veya kalınlaşmış çomakların, P.aeruginosa bakterilerinde kısa filamanların, büyümüş ve şişkin hücrelerin oluştuğu belirlenmiştir. Bu maddelerin farklı parametrelerdeki bakteriler üzerindeki aktiviteleri araştırıldığında; klorheksidin glukonatın 50 ve 100 mg/L konsantrasyonları 5 ve 10 dakika temas sürelerinde sadece standart ve klinik E.coli bakterilerinde >5 log azalma olduğu saptanmıştır.. Glutaraldehitin 400 mg/L ve üzerindeki konsantrasyonlarının 5 ve 10 dakika temas sürelerinde, sodyum dikloroizosiyanüratın 10 ppm konsantrasyonda 1, 5 ve 10 dakika temas sürelerinde; non iyonik deterjan % 0.25 ve % 0.5 konsantrasyonları 2, 5 ve 10 dakika temas sürelerinde; povidon iyodun (% 0.1-3) denenen tüm konsantrasyonlarının 1, 5 ve 10 dakika temas sürelerinde standart ve klinik S.aureus, E.coli ve P.aeruginosa bakterilerinde >5 log azalma olduğu saptanmıştır. 57
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, low concentrations of disinfectant and antiseptic substances at different contact times were investigated for their activities against S.aureus, E.coli and P.aeruginosa and their effects on bacterial morphology and on disinfection procedure. Most manifest changes in morphology were detected at five and 10 minute exposure times at following concentrations: 100 mg/L of chlorhexidine gluconate, 1000 and 2000 mg/L of glutaraldehyde, one and 10 ppm of sodium dichloroisocyanurate, 0.25 % and 0.5 % of non-ionic detergents, 1 % and 3 % of povidone iodine. At these concentrations, S.aureus cells were detected as oval, irregular and enlarged, E.coli bacteria as filamentous, elongated and/or thickened and P.aeruginosa cells as short filamentous, enlarged and swollen. When the activities on bacteria of these substances at different parameters were investigated, 50 and 100 mg/L concentrations of chlorhexidine gluconate at five and 10 minute exposures were found bactericidal only for standard strains and clinical isolates of E.coli (>5 log). 400 mg/L and higher concentrations of glutaraldehyde at five and 10 minute exposure times, 10 ppm concentration of sodium dichloroisocyanurate at one, five and 10 minute exposure times, 0.25 % and 0.5 % concentrations of non-ionic detergents at two, five and 10 minute exposures, all concentrations of povidone iodine between 0.1% and 3 % at one, five and 10 minute exposures were found bactericidal for standard strains and clinical isolates of S.aureus, E.coli and P.aeruginosa (>5 log). 58