İstanbul'da Belgrad Ormanı'nda kenelerin incelenmesi ve Ixodes Ricinus'larda borrelia burgdorferi varlığının araştırılması
The Investigation of ticks in Belgrad Ormanı in İstanbul and detection of borrelia burgdorferi on Ixodes ricinus
- Tez No: 86781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHZAT ÇALIŞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu araştırmada Mart 1998- Mayıs 1999 tarihleri arasında Belgrad Ormanı'nda 16 sığır, 16 köpek ve arazide yapılan kene taramaları sonucu toplam 584 kene toplanmıştır. Elde edilen keneler Ixodidae ailesinden olup, bunların 286'sının(%49) Ixodes ricinus, 189'unun (%32) Rhipicephalus sanguineus ve 109'unun (%19) Rhipicephalus bursa türlerine ait oldukları belirlenmiştir. Kenelerden 466'sı (%80) evcil hayvanlardan, 118'l (%20) ise araziden toplanmıştır. Sığırlardan alınan toplam 155 keneden 105'ini (%68) Rhipicephalus bursa, 50'sini (%32) Ixodes ricinus teşkil edip Rhipicephalus sanguineus'^ rastlanmamıştır. Köpeklerden toplanan kenelerden ise Rhipicephalus bursa bulunmazken Rhipicephalus sanguineus 182 adet, Ixodes ricinus ise 129 adet olarak bulunup bu türlerin konaklardan rastlanma sıklığında önemli bir fark görülmemiştir. Arazi taramalarında ele geçen 118 aç keneden 107'sini (%91) Ixodes ricinus, 7 sini (%6) Rhipicephalus sanguineus ve 4'ünü (%3) Rhipicephalus bursa oluşturmuştur. Aç Ixodes ricinus'larm 52'sinin nimf ve 55'inin erişkin oldukları saptanmıştır. Her bir Ixodes ricinus'un hemolimf ve sindirim borusundan alınan sıvıdan hazırlanan preparat karanlık alanı mikroskobunda Borrelia yönünden araştırılmış, incelenen kene ise BSK besiyerine kültüre alınmıştır. Ixodes ricinus erişkinlerinde Borrelia'ya rastlanmazken, nimflerin 1 tanesinde bu spiroket görülmüş ve enfestasyon oranı %1.92 olarak saptanmıştır. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY The investigation of ticks in Belgrad Ormanı in Istanbul and detection of Borrelia burgdorferi on Ixodes ricinus. In this study, 584 ticks were collected from 16 catties, 16 dogs and by flagging vegetation in Belgrad Ormanı between March 1998 and May 1999. The ticks were collected which belong to Ixodidae family these are 286 (%49) Ixodes ricinus,189 (%32) Rhipicephalus sanguineus and 109 (%19) Rhipicephalus bursa. 466 of the total ticks (%80) were collected from domestic animals, 118(%20) from the vegetation. 105 (%68) of 155 ticks were collected from catties belong to Rhipicephalus bursa and 50 (%32) belong to Ixodes ricinus. Rhipicephalus sanguineus was not seen in catties. Rhipicephalus bursa was not recovered from dogs as for Rhipicephalus sanguineus 182, Ixodes ricinus 129 were found. There is no significant difference the frequency of domestic animals in these species. 107 (%91) of 118 unfed ticks were collected from vegetation belong to Ixodes ricinus, 7 (%6) Rhipicephalus sanguineus and 4 (%3) Rhipicephalus bursa. It was detected that the 52 of unfed Ixodes ricinus is nymphs and 55 is adult. The liquid by removing their gastrointestinal systems and heamolymph were examined under dark-field microscope. Each of them was examined from the point of Bon-elia. 48Borrelia was not recovered on adult Ixodes ricinus ticks. Borrelia was obtained from 1 of 52 Ixodes ricinus nymphs (%1.92). 49