Çeşitli dezenfektan ve antiseptik maddelerin in-vitro antibakteriyel aktivitelerinin araştırılması
Investigation of in-vitro antibacterial activity of various disinfectants and antiseptics
  1. Tez No: 597989
  2. Yazar: AYSUN KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUMRU ÇITAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada %4 Klorheksidine Glukonat, %0,25 Didecyl dimethyl ammonium chloride ve %10 polivinil pirolidon iyodür aktif maddelerini içeren dezenfektan ve/veya antiseptik maddelerin Escherichia coli K12 NCTC 8999, Pseudomonas aeruginosa ATCC 15442, Staphylococcus aureus ATCC 6538, Enterecoccus hirae ATCC 10541 suşları kullanılarak“TS EN 13727+A1”standardında belirtilen şekilde antibakteriyel aktiviteleri araştırılmıştır. Her dezenfektan ve/veya antiseptik için 1/1, 1/30, 1/100, 1/1000 oranlarında dilüsyon hazırlanmıştır. Her bir dilüsyon, belirtilen bakterilerle 1, 5 ve 30 dakika muamele edilmiştir. %4 Klorheksidine Glukonat 1/1 ve 1/30 dilüsyonda Enterecoccus hirae ATCC 10541 hariç 1.dakikadan itibaren bakteriler üzerinde etkili bulunmuştur. Diğer dilüsyonlar bakteriler ve dilüsyonlara göre değişkenlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The study researched antibacterial activities“experiment method and requirements”as specified in the standard so that“TS EN 13727 + A1”using bacteria which active substance including, disinfectant and / or antiseptic 4% Chlorhexidine Gluconate, 0.25% Didecyl dimethyl ammonium chloride and 10% polyvinyl pyrrolidone iod, Escherichia coli K12 NCTC 8999, Pseudomonas aeruginosa ATCC 15442, Staphylococcus aureus ATCC 6538, Enterecoccus hirae ATCC 10541. For each disinfectant and / or antiseptic, 1/1, 1/30, 1/100, 1/1000 dilution was prepared. 4% Chlorhexidine Gluconate was found to be effective on bacteria from 1 st minute except 1/30 dilution of Enterococcus hirae ATCC 10541. Other dilutions showed variability according to bacterias.