Dental implant çevresindeki kemik rezorpsiyonunun implantın mobilitesine etkisinin sonlu-elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of bone resorption around a dental implant on the mobility of the implant by finite-element analysis
  1. Tez No: 867848
  2. Yazar: ULUÇ ÖZYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU ÖZVERİ KOYUNCU, PROF. DR. UĞUR TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmamızda, mobilite derecesini peri-implant bölgede kademeli kemik rezorpsiyonu varlığında sonlu elemanlar analizi ile belirlemeyi amaçladık. Çalışmamızda 5 farklı mandibular kemik modeli kullanıldı ve 46 numaralı diş bölgesine tüm modellerde aynı konumda olacak şekilde 4.1 çapında 10 mm uzunluğunda Strumann Bone Level (BL) implantı ANSYS Spaceclaim yazılımıyla modellendi. 46 numaralı diş bölgesinde 0 mm (Grup 1), 1 mm (Grup 2), 2 mm (Grup 3), 4 mm (Grup 4) ve 6 mm (Grup 5) olacak şekilde 5 farklı rezorpsiyon seviyesinde modelleme yapıldı. Her bir modele 200 N vertikal ve 30 derece açıyla 200 N oblik kuvvet uygulandı ve 10 lineear statik analiz gerçekleştirilerek asal stres değerleri, von mises gerilimleri ve mobilite değerleri kaydedildi. Vertikal kuvvet altında implantta oluşan mobilite değerleri sırasıyla Model 1'de 5,9 μm, Model 2'de 6,5 μm, Model 3'te 7,1 μm, Model 4'te 8,2 μm, Model 5'te 9,7 μm olarak ölçüldü. Oblik kuvvet altında implantta oluşan mobilite değerleri sırasıyla Model 1'de 13,4 μm, Model 2'de 16,9 μm, Model 3'te 23 μm, Model 4'te 42,3 μm, Model 5'te 77,7 μm olarak ölçüldü. Çalışma sonuçlarına baktığımızda 200 N altında vertikal ve oblik kuvvetler altında 4 mm'ye kadar olan rezorpsiyon seviyelerinde gözlenen mobilite derecesi fizyolojik sınırlar içinde bulundu. Vertikal ve oblik yük altında oluşan mobilite dereceleri rezorpsiyon düzeyi arttıkça her iki kuvvet yönünde de artmıştır. Oblik yük altında elde edilen mobilite miktarları vertikal yük altına göre daha yüksek çıkmıştır. Ancak 6 mm'lik rezorpsiyon seviyesinde oblik kuvvet altında gözlenen mobilite derecesi 50 μm'lik fizyolojik sınırların dışına çıkmaktadır. O sebeple rejeneratif tedavi seçeneklerinin uygulanması düşünüldüğü durumlarda rezorpsiyon derecelerine göre artan mobilite değerlerinin dikkate alınması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to determine the degree of mobility by finite element analysis in the presence of gradual bone resorption in the peri-implant area. In our study, 5 different mandibular bone models were used and a 4.1 diameter, 10 mm long Strumann Bone Level (BL) implant was modeled with ANSYS Spaceclaim software in the tooth area number 46, in the same position in all models. In the tooth area number 46, modeling was done at 5 different resorption levels: 0 mm (Group 1), 1 mm (Group 2), 2 mm (Group 3), 4 mm (Group 4) and 6 mm (Group 5). 200 N vertical and 200 N oblique force was applied to each model and 10 linear static analyzes were performed and principal stress values, von Mises stresses and mobility values were recorded. The mobility values of the implant under vertical force are 5.9 μm in Model 1, 6.5 μm in Model 2, 7.1 μm in Model 3, 8.2 μm in Model 4, and 8.2 μm in Model 5, respectively. It measured 9.7 μm. The mobility values of the implant under oblique force are 13.4 μm in Model 1, 16.9 μm in Model 2, 23 μm in Model 3, 42.3 μm in Model 4, and 77.7 μm in Model 5, respectively. was measured as . When we look at the study results, the degree of mobility observed at resorption levels up to 4 mm under vertical and oblique forces below 200 N was found to be within physiological limits. The degrees of mobility under vertical and oblique load increased in both force directions as the resorption level increased. The mobility amounts obtained under oblique load were higher than under vertical load. However, at the 6 mm resorption level, the degree of mobility observed under oblique force goes beyond the physiological limits of 50 μm. For this reason, we think that increasing mobility values according to resorption degrees should be taken into account when regenerative treatment options are considered.