Pitt-easy bio-oss implantların yerleştirilmesinde muhtemel kemik rezorpsiyonlarını önlemek için uygulanan çeşitli cerrahi metodların klinik olarak araştırılması
The Clinical comparision of the different surgical techniques by using pitt-easy bio-oss implants in order to prevent the possible bone resorption
- Tez No: 59706
- Danışmanlar: PROF.DR. TAYFUN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
102 9. ÖZET Çeşitli firmalar tarafından geliştirilen implantlar dişhekimliği kliniğinde çeşitli endikasyonlarda, diş kaybı olan hastalara uygulanmaktadır. Bu implantların uygulanmasında tek ve iki safhalı cerrahi teknikler kullanılmaktadır. Bu tekniklerin avantaj ve dezavantajları çeşitli araştırmacılar tarafından ortaya konmuştur. İmplantların başarısında en önemli etken kemik-implant yüzeylerinin birleşmesini sağlayan osseointegrasyonun oluşmasıdır. Çeşitli cerrahi tekniklerle yerleştirilen implantların peri-implanter bölgelerinde kısa ve uzun dönemde marjinal kemik rezorpsiyonları meydana gelmekte, bu da implantların başarılarını olumsuz olarak etkilemektedir. Bu konuda bir çok araştırma yapılmıştır. Biz de iki safhalı uygulanan Pitt-Easy Bio-Oss implant sisteminde, çeşitli cerrahi yerleştirme tekniklerde iyileşme döneminde peri-implanter bölgede oluşabilecek marjinal kemik rezorpsiyonlarının sebeplerini araştırdık.. Bu araştırmada Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalma başvuran 40 hastaya 118 adet Pitt-Easy Bio-Oss impant uygulanmıştır. Çalışmamızda transmukozal ile submukozal cerrahi uygulama tekniklerinin ve implantların alveol kreti seviyesinde ve altında yerleştirilmesinin iyileşme döneminde peri-implanter bölgede oluşabilecek kemik rezorpsiyonları üzerine olan etkilerini dört değişik grupta inceledik. Klinikte implantların yerleştirilmesi sırasında ve iyileşme dönemi sonunda implantların çevresindeki dört bölgede yapılan çeşitli ölçümlerde elde edilen bulgular 7 parametrede Mann-Whitney U testi ile istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Ayrıca operasyon sırasında implantların vestibül ve lingual bölgelerinde kalan kemik kalınlığının, oluşabilecek kemik rezorpsiyonlarına olan olumlu veya olumsuz etkileri103 incelenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular değerlendirildiğinde iyileşme döneminde tek safhalı teknikte alt ve üst çenelerde aynı seviyede kemik kaybına rastlanırken diğer tekniklerde ise üst çenelerde daha fazla kemik kaybına rastlanmaktadır. Tek safhalı teknikte implantlarda, iki safhalı tekniğe göre çok daha az marjinal kemik rezorpsiyonuna rastlanmıştır. Sonuçta tek safhalı implant uygulamaları diğer tekniklere göre daha başarılı bulunmuştur. Üst çenelerde implantların alveol kretinin 1 mm altına yerleştirilmesinde daha az kemik rezoıpsiyonu bulunmasına rağmen grup genelinde implantların kret seviyesinin 1 mm altında veya kret seviyesinde yerleştirilmesinde, oluşan kemik rezoıpsiyonu aynı seviyede bulunmuştur. Bu iki teknik arasında, oluşan kemik kaybı yönünden anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Transmukozal ve submukozal tekniklerde, implant uygulamalarında vestibül veya lingual bölgelerde kalan kemiğin 1 mm Men ince olması nedeni ile kemik rezorpsiyonlarının arttığı görülmüştür. Ayrıca iki yüzeyde de kemiğin 1 mm' den kalın veya ince olduğu durumlarda transmukozal implantlarda submukozal implantlara göre daha az kemik kaybı bulunmuştur. Yaptığımız araştırmalarda elde ettiğimiz bulguların değerlendirilmesinin sonucunda, implantların çevresinde kalan kemiğin 1 mırfden kah veya ince olduğu durumlarda, tek safhalı implantlarda, diğer tekniklerle uygulanan bütün implantlara göre iyileşme döneminde oluşan kemik rezoıpsiyonu daha az bulunmuştur. İmplantlarda uygulanan tek safhalı teknik iyileşme döneminde oluşabilecek kemik rezorpsiyonlarını azaltmaktadır. Peri-implanter bölgedeki kemik rezorpsiyonundaki bu azalmanın da implantların uzun dönemdeki başarı oranlarını artıracağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
104 ıo. ingilizce özet Implants developed by various companies are being performed on patients with missing teeth, on various indications in the dental clinic. The advantages and disadvantages of these implant insertion techniques are showed by several researchers. The main goal in achieving the success is to form osseoentegration in between the surfaces of bone and implants. During the short-term and long-term follow up of implants, inserted using. Different surgical techniques, some bone resorption occures at the margins around the collar area, and this forms a negative effect on success rates. Lots of research has been done on this subject. We compared the causes of marginal bone resorption as well as the surgical techniques suggested to reduce bone loss, during the healing periods of some implants, inserted by different surgical techiques. In this study 1 18 Pitt-Easy Bio-Oss implants have been inserted on 40 patients, who applied to our Department of Oral Implantology. In our study, we inserted implants positioned as transmucosal, submucosal, same level to the crestal bone and under the level of the crest. We observed the effects of these techniques, on the peri-implantal bone resorption during the healing phase. The measurements, obtained from the mezial, distal, vestibular and lingual aspects of the implants right after insertion, and at the end of healing period, are statistically compared by using Mann-Whitney U test with 7 parameters. Also the positive and negative effects of the bone thickness, left, facing the vestibiiler, palatal and lingual surfaces of the implants, after the surgery are examined. The study showed that, during the healing period, the single phased technique showed some amount of bone loss on the upper and lower jaws, while other techniques showed more bone loss on the upper jaw as compared to the lower. Far less amount of marginal105 resorption has been measured on the single phased surgery as compared to the double phased. As a result, single phased surgial technique is accepted to be more succesfull than the other surgical techniques. The bone resorption was less, when implants were inserted 1 mm under the level of the upper crest, however in general, the amount of bone resorption seemed to be the same whether inserted 1 mm below or up to the crest Both of the techniques showed no significant differences referring bone loss. In both transmucosal and submucosal implant insertion techniques, increased bone loss has been observed due to the thickness of bone left less than 1mm around the vestibiiler, palatal or lingual margins. Also on both surfaces, transmucosal implants showed less amount of bone loss as compared to the submucosal implants, whether the initial thickness of the bone was more or less than 1 mm when we evaluate the overall results during the healing period, single phased implants showed less amount of bone loss, as compared to the other implants inserted by different techniques, whether the initial thickness of the bone around the implants was left more or less than 1 mm. We think that the reduced bone loss, during the healing period, around implants jnserted by single phase surgery, will increase the long term success rates of these implants.