Istanbul ilinde bulunan aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin hemofili hastalığı hakkında bilgi düzeyi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge level and attitudes of family medicine specialty students in İstanbul about hemophilia disease
  1. Tez No: 867897
  2. Yazar: ARİF EKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
AMAÇ: Hastalıkların erken tanınmasında ve hastaları ilgili branşlara sevk etmede aile hekimlerinin rolü büyüktür. Tekrarlayan kanamaların yaşam boyu devam etmesi nedeniyle hemofili hastalarının uzun süreli takipleri önem arzetmektedir. Aile sağlığı merkezleri bu hastalarının takibi ve eğitiminde önemli yer tutmaktadır. Bu çalışma, ileride aile sağlığı merkezlerinde görev yapacak aile hekimliği asistanlarının bu hastalık hakkındaki bilgi düzeylerini ve tutumlarını analiz ederek durum tespiti yapma ve literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmamız kesitsel tipte bir çalışmadır. Çalışmamız 01.04.2023 ile 30.06.2023 tarihleri arasındaki 3 aylık dönemde, İstanbul ilinde bulunan ve çalışmaya katılmaya onam veren 301 Aile Hekimliği uzmanlık öğrencisi ile yapılmıştır. Gerekli idari ve etik izinler alınmıştır. Veriler uzman görüşü de alınarak oluşturulan online anket aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcılara uygulanan anket iki bölümden oluşmakta olup ilk bölümde katılımcıların sosyodemografik bilgilerine başvurulmuştur, ikinci bölümde ise katılımcılara bilgi ve tutum soruları yöneltilmiştir. Katılımcıların hemofili konusundaki bilgi düzeylerini ölçmek amacıyla 47 maddelik bilgi anketi, hemofili konusundaki tutum düzeylerini ölçmek amacıyla ise 5 maddelik bilgi anketi oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
AIM: Family physicians have a great role in early detection of diseases and referring patients to relevant specialties. Due to the lifelong occurrence of recurrent bleeding, long-term follow-up of hemophilia patients is crucial. Family health centers hold an important place for the follow-up and education of these patients. This study aims to analyze the knowledge levels and attitudes of family medicine residents who will be working in family health centers in the future regarding this disease with the objective of assessing the situation and contributing to the literature. MATERIALS AND METHODS: Our study is a cross-sectional type of research. It was conducted with 301 Family Medicine specialist students located in Istanbul and who consented to participate in the study during the 3-month period between 01.04.2023 and 30.06.2023. Data were collected through an online survey tool developed with expert opinion. The survey administered to the participants consisted of two sections; the first section collected the participants' sociodemographic informations, while the second section included questions about their knowledge and attitudes. A 47-item questionnaire was designed to assess participants' knowledge levels about hemophilia, while a 5-item questionnaire was designed to measure their attitudes toward the disease.