Sağlık raporu talebi ile başvuran sürücü adaylarının sağlık okuryazarlığı ile temel ilk yardım bilgi düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between health literacy and basic first aid knowledge level among driver candidates applying for a health report
- Tez No: 867898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
AMAÇ: İlk yardım, toplumdaki bütün bireylerin bilmesi ve gerekli durumlarda uygulamaktan kaçınmaması gereken uygulamalar bütünüdür. Sürücülerin trafikte ilk yardım gerektiren bir durumla karşılaşma olasılıkları da oldukça yüksektir. Sağlık okuryazarlığı ise DSÖ'ye göre sağlığın korunması ve geliştirilmesi için bireylerin sağlık ile ilgili bilgileri edinme, anlama ve kullanma becerisidir. Bu çalışmada polikliniğimize sağlık raporu talebi ile başvuran sürücü adaylarının, sağlık okuryazarlığı ile temel ı̇lk yardım bı̇lgi düzeyı̇ arasındakı̇ ı̇lişkı̇nin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmamız kesitsel ve analitik tipte bir çalışmadır. 01.06.2023 ile 30.11.2023 tarihleri arasındaki 6 aylık periyotta Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine sürücü belgesi amaçlı sağlık raporu talebi ile başvuran 138 katılımcı ile yapılmıştır. Çalışma için gerekli idari ve etik kurul izni alınarak katılımcılardan çalışmaya katılma izni alınmıştır. Katılımcılara 15 soruluk sosyodemografik bilgi formu, 20 soruluk ilk yardım bilgi formu ve 12 soruluk“Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-Kısa Form”u olmak üzere toplam 47 soruluk bir anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel analize tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
AIM: First aid is a comprehensive set of practices that all individuals in society should know and not hesitate to apply when necessary. The probability of drivers encountering a situation requiring first aid in traffic is also quite high. Health literacy, according to the WHO, is the ability of individuals to acquire, understand, and use health-related information for maintaining and improving health. This study aims to evaluate the relationship between the health literacy and basic first aid knowledge levels of driver candidates who apply to our polyclinic for a health report request. MATERIALS AND METHODS: Our study is a cross-sectional and analytical type of research. It was conducted with 138 participants who applied to Başakşehir Çam and Sakura City Hospital Family Medicine Polyclinic for a health report for driver's license purposes during the 6-month period between 01.06.2023 and 30.11.2023. The necessary administrative and ethical committee approvals were obtained for the study, and consent to participate in the research was obtained from the participants. Participants were administered a total of 47 questions, including a 15-item sociodemographic information form, a 20-item first aid knowledge form, and a 12-item“Health Literacy Scale-Short Form”questionnaire. The collected data were subjected to statistical analysis.