Basic anxiety in Arthur Miller's Death of a Salesman: A psychological study
Arthur Miller'in Satıcının Ölümü oyununda temel kaygı: Psikolojik bir inceleme
  1. Tez No: 867904
  2. Yazar: TAY AHMED KHUDUR AL-RAWI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR DILER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anglo Amerikan Edebiyatı ve Yaratıcı Yazarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ünlü Amerikalı yazar Arthur Miller, tüm hayatını Amerikan toplumunun dışlanmış kesimlerinin yaşamlarını incelemeye adamıştır. Miller, Amerikan yerlilerinden oluşan geniş bir karakter kadrosuyla günümüz Amerikan kültürünü otantik bir şekilde tasvir ederken, günümüz Amerika'sındaki en alt sınıfın yaşam koşullarına ışık tutuyor ve rahatsız edici toplumsal olayları inceliyor. Miller, modern Amerikan kültürünün nitelikleri hakkındaki anlayışlı fikirlerini her zaman karakterleri aracılığıyla aktarır. Miller'ın ünlü oyunu Satıcının Ölümü'nde Willy adında bir satıcı ve ailesi toplumun en alt kademelerinde mücadele etmektedir. Çok sayıda araştırmacı, Satıcının Ölümü'nü ilk yayınlandığı günden bu yana kapsamlı bir şekilde analiz etmiştir. Pek çok araştırmacı, özellikle karakter analizi açısından olmak üzere, pek çok bakış açısıyla kapsamlı bir şekilde analiz etmiştir - dikkate alınması gereken çok sayıda yaklaşım vardır. Ancak çok az sayıda araştırmacı karakterleri nevrotik açıdan incelemiştir. Bu tez, Satıcının Ölümü'nün başlıca karakterleri olan Willy ve Biff'in nevrotik kişiliklerini incelemek ve oyunun tematik odağını araştırmak için Karen Horney'in nevrotik kişilik teorisini bir çerçeve olarak kullanmaktadır. Miller bu oyunu, Willy ve Biff'in nevrotik kişiliklerini keşfederek toplumun insan doğası üzerindeki olumsuz etkisinin altını çizmek için hazırlamıştır.
Özet (Çeviri)
Arthur Miller, a renowned American writer, dedicated his whole life to studying the lives of the marginalized segments of American society. Miller's portrayal of a wide cast of Native American characters authentically depicts contemporary American culture, shedding light on the living conditions of the lowest class in present-day America and examining unsettling societal occurrences. Miller always conveys his perceptive ideas about the attributes of modern American culture through his characters. In Miller's renowned play, Death of a Salesman, a salesman named Willy and his family are struggling in the lowest echelons of society. Numerous researchers have extensively analyzed Death of a Salesman since its first publication. Many researchers extensively analyze it from many viewpoints, particularly in terms of character analysis—there are an abundance of approaches to consider. However, only a small number of scholars examine the characters from a neurotic standpoint. This thesis employs Karen Horney's neurotic personality theory as a framework to examine the neurotic personalities of Willy and Biff, the primary characters in Death of a Salesman, and to explore the play's thematic focus. Miller crafted this play to underscore the adverse impact of society on human nature by exploring the neurotic personalities of Willy and Biff.