Formation of meaning through binary oppositions, dualities and dichotomies in the poetry of william blake
William Blake'in şiirlerinde ikili karşıtlıklar, zıtlıklar ve ikilemlerden anlam oluşumu
  1. Tez No: 867903
  2. Yazar: CANER KAYABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ELYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez, William Blake'in Songs of Innocence and Experience kitabı başta olmak üzere şiirlerinde kullanılan ikili karşıtlıkların, zıtlıkların ve ikilemlerin anlamın oluşturulmasındaki rolünü belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu edebi aygıtların standartlaşmış yapıları nasıl değiştirdiğini ve toplumsal normları oluşturan ögelerin altyapısını incelediğini ortaya koymak için, seçili şiirler arasında bir benzerlik indeksi oluşturarak bu gerçekleştirilir. Yapılan bu çözümleme, sadece Blake'in kullandığı yöntemlerin bilinçli bir anlayışını geliştirmekle kalmayıp aynı zamanda edebi ve felsefi unsurların düşünülmesine önemli bir katkı sunmaktadır. Tez, Blake'in eserlerinin tematik ve biçeme ait yönlerini vurgular ve onun çağdaş edebiyat eleştirisi için ne kadar önemli olduğunu ortaya koyar. Blake'in karşıt tez kavramlarını kullanımının sadece karşıtlıktan öteye geçerek insan deneyiminde birleşme ve işbirliği konusunda nüanslı bir anlayışı nasıl teşvik ettiğini savunur. Böylece, onun şiirlerine ve ikili çiftlerin şairane anlam taşımasındaki önemine ilişkin yeni yorumlar sunar. Aynı zamanda, bu çalışma Yeni Eleştiri ve Romantizm gibi farklı edebi çözümleme yaklaşımlarıyla da ilgilenerek, özellikle Songs of Innocence şiir derlemeleri ile Songs of Experience şiir derlemeleri arasındaki etkileşimde Blake'in ikili karşıtlık kullanma yöntemlerine yeni bir bakış açısı sunmaktadır. Bu çalışma aynı zamanda edebiyatta daha önce duyulmamış 'ikiz şiir' kavramını ortaya atarak farklı edebi akımlar ve Blake şiirleri ile bu kavramı destekler.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to determine the role of binary opposition, dualities and dichotomies in William Blake's poetry primarily focusing on his Songs of Innocence and Experience and how these literary devices work towards deconstructing standardized structures as well subverting societal norms. It does so by creating a similarity index between his selected poems. This analysis not only fosters a conscious understanding of the means Blake employs but also provides a significant contribution to the consideration of literary and philosophical elements. The thesis highlights the thematic and stylistic aspects of Blake's works, pointing out his importance for contemporary literary criticism. It argues that Blake's use of antithetical concepts transcends mere opposition, fostering a nuanced understanding of unity and cooperation in human experience. In doing so, it presents new interpretations of his poetry and its significance in employing binary pairs for poetic signification. This study also engages with different approaches to literary analysis such as New Criticism and Romanticism, providing a fresh perspective on Blake's dichotomic methods, particularly in the interplay between his Songs of Innocence and Songs of Experience. This study will also introduce a previously unheard concept of 'twin poetry' in the field of literature and will try to support it with various literary movements and Blake's poems.