Kadınlarda algılanan ayrımcılık ve kişilik örgütlenmesi ilişkisinin incelenmesi
Investigating the relationship between perceived discrimination and personality organization in women
  1. Tez No: 867917
  2. Yazar: ÇAĞLA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN HERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada kadınlarda algılanan ayrımcılık ve kişilik örgütlenmesi arasındaki ilişkinin incelenmesi hedeflenmiştir. Algılanan ayrımcılık ile kişilik örgütlenmesi arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki olacağı, algılanan ayrımcılığın psikotik yapılanmalarda daha yüksek deneyimleneceği ve kişilik örgütlenmesinin algılanan ayrımcılık için yordayıcı olacağı düşünülmüştür. Araştırmada internet üzerinden veri toplanmış, 18-65 yaş aralığında bulunan 293 kadın katılım sağlamıştır. Veri toplanırken Bilgilendirilmiş Onam Formu, Demografik Bilgi Formu, Algılanan Ayrımcılık İndeksi ve Kişilik Organizasyonları Envanteri kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre algılanan ayrımcılık ve kişilik örgütlenmesi incelendiğinde algılanan ayrımcılık, bireysel ayrımcılık ve kolektif ayrımcılık ile primitif savunmalar ve gerçeklik testi arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunurken gerçeklik testiyle arasında bir ilişki bulunmamıştır. Katılımcıların psikotik ve sınır-nevrotik olarak bölündüğü koşulda algılanan ayrımcılık skorları arasında anlamlı bir fark bulunmuş, psikotik yapılanmada daha yüksek algılanan ayrımcılık skorları saptanmıştır. Ek olarak kişilik örgütlenmesinin algılanan ayrımcılık üzerindeki yordayıcı etkisine bakıldığında primitif savunmalar, kimlik difüzyonu ve gerçeklik testinin bir aradayken algılanan ayrımcılık, bireysel ayrımcılık ve kolektif ayrımcılığı yordadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between perceived discrimination and personality organization in women. It was hypothesized that there will be a positive and significant relationship between perceived discrimination and personality organization, with higher experiences of perceived discrimination in psychotic structures, and personality organization being predictive of perceived discrimination. Data for the research were collected online, with the participation of 293 women aged between 18 and 65. Informed Consent Form, Demographic Information Form, Perceived Discrimination Index, and Personality Organizations Inventory were used to collect data from participants. According to the analysis results, when the relationship between perceived discrimination and personality organization is examined, a positive and significant relationship was found between perceived discrimination, personal discrimination, and group discrimination with primitive defenses and identity diffusion, while there was no relationship between perceived discrimination and reality testing. In the condition where participants were divided into psychotic and borderline-neurotic, a significant difference was found in perceived discrimination scores, with higher perceived discrimination scores in psychotic structures. Additionally, when looking at the predictive effect of personality organization on perceived discrimination, it was found that primitive defenses, identity diffusion, and reality testing collectively predicted perceived discrimination, personal discrimination, and group discrimination.