حتقيقحاشيةالعالمةشِهَاب الدين أيب العَبَّاس احلَمَوِي علىمقدمةالدُرَروالغُرَر
Ebu'l-Abbas el-Hamevî'nin Haşiye Ale'd-Durer Ve'l-Gurer adlı kitabının mukaddimesinin tahkiki
- Tez No: 867934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİD NURİ AKGÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arşiv, Din, Archive, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırma, ünlü Hanefi imamlarından İmam el-Hamevî'nin, İslam fıkhının en ünlü metinlerinden biri olan Molla Hüsrev'in Dürerü'l-Hükkâm fî Şerhi Gureri'l-Ahkâm adlı eserinin mukaddime kısmının haşiyesinin tahkikini içermektedir. Metnin önemi ve bilimsel değeri göz önüne alındığında, metnin amacını açıklayan ve yazılma amacını açıklayan benzersiz bir giriş bölümü ayrılmıştır. el-Hamevî'nin bu değerli eser hakkındaki yorumları benzersiz olmayıp, aksine bu eser için pek çok haşiye ve şerh yazmış, pek çok âlim de haşiyeler aracılığıyla görüş ve düşüncelerini dile getirmiştir. el-Hamevî bu çalışmanın giriş kısmı ve dipnotları kendine özgü bir üslupla detaylandırılmıştır. İlgisini çeken konuları seçip, bunları en önemli dil kitaplarından alıntılar yaparak, muğlak manaları açıklayarak, hukuki konuları ise Kur'an, Sünnet ve sözlerden açıklayarak izah etmiştir. Önemine binaen bu tezi dört fasılda incelemeye çalıştım ve araştırmayı üç bölüme ayırdım: Birinci bölümü haşiyenin sahibi İmam el-Hamevî'nin hayatı hakkında bir giriş olarak hazırladım. Biyografi kitaplarından bulabildiğim kadarını anlattım. İkinci bölüm haşiyenin metodolojisine ayrıldı. Onu diğer ilim adamlarından ayıran hususlar üzerinde durup bunları öne çıkan noktalar ve örneklerle açıkladım. Son bölümü haşiyenin tahkikine ayırdım. İçinde kitabın metnini temel olarak dayandığım ilk nüshayı esas alarak oluşturdum ve diğer nüshalarla karşılaştırdım. Dipnotlarda ise nüshalar arasındaki farklara işaret ettim.
Özet (Çeviri)
This research includes the analysis of the annotation of the introduction part of Molla Hüsrev's Dürerü'l-Hükkâm fî Şerhi Gureri'l-Ahkâm, one of the most famous texts of Islamic jurisprudence, by Imam al-Hamevi, one of the famous Hanafi imams. Considering the importance and scientific value of the text, a unique introductory section has been devoted to explaining the purpose of the text and explaining the purpose for which it was written. Al-Hamevi's comments on this valuable work are not unique; on the contrary, he wrote many annotations and commentaries for this work, and many scholars expressed their opinions and thoughts through annotations. al-Hamevi detailed the introduction and footnotes of this study in a unique style. He chose the subjects that interested him and explained them by quoting from the most important language books, explaining ambiguous meanings, and explaining legal issues from the Quran, Sunnah and sayings. Due to its importance, I tried to examine this thesis in four chapters and divided the research into three parts: I prepared the first part as an introduction about the life of Imam al-Hamevi, the owner of the annotation. I told as much as I could find in biography books. The second chapter was devoted to the methodology of annotation. I focused on the issues that distinguish him from other scientists and explained them with prominent points and examples. I devoted the last chapter to the investigation of the annotation. In it, I created the text of the book based on the first copy I relied on and compared it with other copies. In the footnotes, I pointed out the differences between the copies.