Cırıtıc tabanlı EDAS ve SAW yöntemleriyle kurumsal sürdürülebilirlik performansının ölçülmesi: BİST'te işlem gören bir firma örneği
Measuring corporate sustainability performance using critic-based EDAS and SAW method: An example of a company traded on BIST
- Tez No: 867942
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sürdürülebilirlik kavramı en basit tanımı ile süreklilik ve devamlılık olarak tanımlanabilir. İnsanlar, diğer canlılar ve tüzel kişiler için sürdürülebilirlik kavramı;değişen çevre koşullarına karşı dinamik olmak ve değişen koşullara adapteolmaktır. Sürdürülülebilirlik insan yaşamı ile başlayan bir kavramdır. Bu tez çalışması BİST'te işlem gören, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren A firmasının kurumsal sürdürülebilirlik performansını ölçülmesi için yapılmıştır. Performans ölçümleri için çok kriterli karar verme yöntemleri kullanılmıştır. CIRITIC yöntemi dikkate alınan kriterlerin ağırlıklarının bulunmasında kullanılmıştır. EDAS ve SAW yöntemleri ele alınan yıllar bazında sıralamalarının bulunmasında kullanılmıştır. CRITIC yöntemi analiz sonuçları; sosyal performans kriterlerinde önem derecesi en iyi olan kriter çalışan sayısı, çevresel sürdürülebilirlik kriterlerinde önem derecesi en iyi olan kriter doğrudan yenilenebilir olmayan enerji tüketimi, ekonomik sürdürülebilirlik kriterlerinden önem derecesi en yüksek olan kriter net kâr olarak bulunmuştur. SAW yöntemi analiz sonuçları; sosyal ve ekonomik sürdürülebilirlik performansının yıl bazında en iyi olduğu yıl2018 olarak bulunmuştur. Çevresel sürdürülebilirlik performansının en iyi olduğu yıl 2022 olarak bulunmuştur. EDAS yönteminin analiz sonucunda ekonomik, çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik performansının en iyi olduğu yıl 2018 olarak bulunmuştur. Firmanın sürdürülebilirlik düzeyinde daha iyi adımlar atabilmesi için önem derecesi yüksek olan kriterlere dikkat ederek, bu kriterlerin daha iyi olması için çalışmalar yapmalıdır. ANAHTAR KELİMELER: Kurumsal Sürdürülebilirlik Performansı, Çok Kriterli Karar Verme Yöntemleri, CIRITIC, EDAS, SAW
Özet (Çeviri)
The concept of sustainability can be described as a regularity and continuity in the simplest way. The concept of sustainability for humans, other living beings and legal entities; being dynamic to changing environmental conditions and adapting to changing conditions. The sustainability is a concept beginning with human life. This thesis was made to mesure the corporate sustainability performance of the A company operating in the automotive industry, which is traded in BIST. Multi-criteria decision making methods were used for performance measurements. CIRITIC method was used in order to determine the weight of the criteria taken into account. EDAS and SAW methods was used with the aim to find ranking based on the years taken. CRITIC method analysis results; the criteria with the best importance in social performance criteria is the number of employees, the best degree of importance in environmental sustainability criteria is the criterion of direct non-renewable energy consumption, the criterion with the highest degree of importance from the economic sustainability criteria was found as a net profit. SAW method analysis results; the year in which social and economic sustainability performance is best on a year-by-year basis was found as 2018. The year that environmental sustainability performance was the best has been identified as 2022. As a result of the analysis of the EDAS method, the year 2018 was found to be the best in economic, environmental and social sustainability performance.In order for the company to take better steps at the level of sustainability, it should work to make these criteria better by paying attention to the criteria that are high in importance. THE KEYWORDS:Corporate Sustainability Performance, Multi - Criteria Decision Making Methods, CIRITIC, EDAS, SAW