Güncel ajanlar ile tedavi edilen ileri yaş kronik lenfositik lösemi hastalarında yan etki yönetimi ve tedavi yanıtlarının progresyonsuz sağ kalımlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of side effect management and progression-free survival of treatment responses in adult aged chronic lymphocytic leukemia patients treated with current agents
  1. Tez No: 867961
  2. Yazar: KARDELEN TAYFUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ ALACACIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hedef yönelik ajanlar KLL'deki tedavi algoritmalarını değiştirmiştir. Bu ajanlar ile yanıt oranlarında anlamlı gelişmeler sağlanırken, farklı yan etkiler ile karşılaşılabilmektedir. Bu çalışmada Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Kliniği'nde güncel ajanlar ile tedavi edilen ileri yaş KLL olgularının demografik verilerinin, güncel ajanlar altında gelişen yan etkilerin ve bu yan etkilerin yönetiminin, progresyonsuz sağ kalımlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Targeted agents have changed treatment algorithms in CLL. While significant improvements in response rates have been achieved with these agents, different side effects may be encountered. The aim of this study was to retrospectively evaluate the demographic data, side effects and management of these side effects, and progression-free survival of advanced CLL patients treated with current agents in the Hematology Clinic of Dokuz Eylül University Faculty of Medicine.