Türkiye'de üreme çağındaki kadınlarda karşılanmamış aile planlaması ihtiyacına etki eden faktörler
Factors affecting the unmet need for family planning among women of reproductive age in Turkey
  1. Tez No: 867963
  2. Yazar: GAMZE BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Planlaması, Family Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET AMAÇ: Çalışmanın amacı, Türkiye'de üreme çağındaki kadınlarda karşılanmamış aile planlaması ihtiyacına etki eden faktörleri değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu kesitsel araştırmada Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü tarafından yapılan 2018 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması'nın (2018 TNSA) veri seti kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni karşılanmamış aile planlaması ihtiyacıdır. Karşılanmamış aile planlaması ihtiyacını belirlemek için 3 durumun varlığı değerlendirilmiştir: (1) Gebe olmayan, doğum sonrası geçici kısırlık döneminde olmayan, doğum yapabilme yetisine sahip olan ve bir sonraki doğumunu 2 veya daha fazla yıl sonraya ertelemek veya doğurganlığı sonlandırmak isteyen veya gelecekte başka çocuk isteyip istemediği konusunda kararsız olan veya çocuk isteyip zamanı konusunda kararsız olan fakat herhangi bir gebeliği önleyici bir yöntem kullanmayan kadınlar, (2) Gebelikleri istenmeyen veya yanlış zamanlanmış olan tüm gebe kadınlar, (3) doğum sonrası geçici kısırlık döneminde olan ve son 2 yıl içindeki son doğumlarını istememiş veya daha sonra istemiş olan kadınlar. Araştırmanın bağımsız değişkenleri araştırma grubunun demografik ve sosyokültürel özellikleri, doğurganlıkla ilişkili özellikleri, aile planlaması hakkında bilgi edinme durumları ile ilgili özellikleri ve kendi sağlık bakımları hakkında karar almaya katılımları ile ilgili özellikleridir. Tanımlayıcı bulgular sayı, yüzde, ortalama (standart sapma) ve ortanca (en küçük-en büyük değer) olarak sunulmuştur. Tek değişkenli analizlerde ki-kare, eğimde ki-kare testi ve t testi kullanılmıştır. Çok değişkenli analiz olarak ise lojistik regresyon analizi yapılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 24.0 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTIVE: The aim of the study is to evaluate the factors affecting the unmet need for family planning among women of reproductive age in Turkey. METHOD: In this cross-sectional study, the data set of the 2018 Turkey Demographic and Health Survey (2018 TDHS) conducted by Hacettepe University Population Studies Institute was used. The dependent variable of the study is the unmet need for family planning. The presence of three items was evaluated to determine unmet need for family planning: (1) All fecund women who are neither pregnant nor postpartum amenorrheic, and who either do not want any more children, or who wish to postpone the birth of a child for at least two years or do not know when or if they want another child, but are not using any contraceptive method, (2) All pregnant women whose pregnancies were unwanted or mistimed, (3) All postpartum amenorrheic women whose last birth was unwanted or mistimed in the last 2 years. The independent variables of the study are the demographic and sociocultural characteristics of the research group, fertility-related characteristics, characteristics related to their ability to obtain information about family planning, and characteristics related to their participation in decision-making about their own health care. Descriptive findings are presented as number, persentage, mean (standard deviation), median (minimum maximum value). Chi-square, chi-square for trend and t test were used for univariate analyzes. Logistic regression analysis was used as multivariate analysis. SPSS 24.0. was used in the analysis of the data.