Küçük hücreli dışı akciğer karsinomlarındaki EGFR mutasyon durumu ile klinikopatolojik parametrelerin ilişkisi ve PD-L1 ekspresyonunun korelasyonu
Relationship between clinicopathological parameters and EGFR mutation status in non-small cell lung carcinomas and correlation of PD-L1 expression
  1. Tez No: 867964
  2. Yazar: SUMRU ÇAĞAPTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU GUREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Akciğer kanseri, kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenidir. KHDAK en sık görülen akciğer kanseri türüdür. KHDAK hastalarının çoğu, operasyon şansı olmayan ileri evre hastalardır. Bu hastalarda moleküler tanılarla yönlendirilen hedefe yönelik tedaviler, standart akciğer kanseri tedavisi haline gelmiştir. Çalışmamızda, EGFR mutasyonları ile ALK ve ROS yeniden düzenlenmesi ile ilişkili olabilecek klinik ve patolojik parametrelerin araştırılması yanı sıra immünoterapiye yanıt verme olasılığı yüksek olan hastaları öngörmede fayda sağlayabilecek potansiyel klinik, patolojik başka faktörlerin anlaşılması ve PD-L1 ekspresyonu ile driver mutasyonlar arasındaki ilişkinin aydınlatılması ve literatüre katkı sunulması hedeflenmektedir. 2015-2022 yılları arasında 141 biyopsi materyali ve 97 rezeksiyon materyali değerlendirilerek KHDAK tanısı alan olgu çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary cause of mortality from cancer is lung cancer. The most prevalent kind of lung cancer is NSCLC. The majority of NSCLC patients are in advanced stages and are not candidates for surgery. For these patients, targeted medicines informed by molecular diagnostics are becoming the norm for treating lung cancer. In our study, we aimed to investigate clinical and pathological parameters that may be associated with EGFR mutations and ALK and ROS rearrangement, as well as to understand other potential clinical and pathological factors that may be useful in predicting patients most likely to respond to immunotherapy. It is also aimed to elucidate the relationship between PD-L1 expression and driver mutations and to contribute to the literature. Between 2015 and 2022, 141 biopsy materials and 97 resection materials were evaluated and the cases diagnosed with NSCLC were included in the study. Statistical analyzes were performed using the IBM SPPSS Version 29.0 program and a p value of