Miyofasyal ağrı sendromuna ikincil gelişen kronik belağrılarında elektrikli kuru iğneleme ve ESWT (extracorporeal shock wave therapy) uygulamasınınkarşılaştırılması
Comparison of electric dry needling and ESWT (extracorporeal shock wave therapy) in chronic low back pain secondary to myofascial pain syndrome
- Tez No: 867976
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ELDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, kronik non-spesifik bel ağrılı hastalarda MAS'ın sebep olduğu ağrıya yönelik ESWT ve elektrikli kuru iğneleme tedavilerinin ağrı, fonksiyonel iyileşme, eklem hareket açıklığı, ağrı eşiği ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini birbirleriyle karşılaştırmaktır. Prospektif ve randomize olan çalışmamıza, kronik non-spesifik bel ağrısı olan 86 hasta alındı ve hastalar iki gruba randomize edildi. İlk gruptaki (n=43) hastalara elektrikli kuru iğneleme(EKİ), 20 dakika, hastanın rahatsızlık hissetmediği akım şiddetinde ayarlanarak, haftada 2 defa, toplamda 8 seans olacak şekilde uygulandı. İkinci gruba (n=43) ise ESWT tedavisi (2,5 bar, 10 Hz, 0,6 mJ/mm2), haftada 2 defa olacak şekilde toplamda 8 seans uygulandı. Tedavi öncesi ve sonrası VAS ( Vizüel Ağrı Skalası), Oswestry Özürlülük indeksi (ODİ), SF-12 yaşam kalitesi ölçeği, eklem hareket açıklığı (ROM) ve basın-ağrı eşiği (pain pressure treshold (PPT)) açısından değerlendirildi. Çalışmamızın sonuçları değerlendirildiğinde, elektrikli kuru iğneleme grubunda, grup içi VAS skorunda başlangıç düzeyine göre ileri düzeyde anlamlı şekilde azalmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to compare the effects of ESWT and electrical dry needling treatments on pain, functional recovery, range of motion, pain threshold and quality of life in patients with chronic non-specific low back pain. In our prospective and randomised study, 86 patients with chronic non-specific low back pain were enrolled and randomised into two groups. In the first group (n=43), electrical dry needling (EDN) was applied for 20 minutes at a current intensity that did not cause discomfort to the patient, twice a week for a total of 8 sessions. In the second group (n=43), ESWT treatment (2.5 bar, 10 Hz, 0.6 mJ/mm2) was applied twice a week for a total of 8 sessions. VAS (Visual Pain Scale), Oswestry Disability Index (ODI), SF-12 quality of life scale, range of motion (ROM) and pressure-pain threshold (PPT) were evaluated before and after treatment.