Meme kanseri hücre hatlarında thymus vulgarıs ve thymbra spıcata ekstraklarının antitümör aktivitesinin incelenmesi
Breast cancer is in the cell lines investigation of the antitumor activity of thymus vulgaris and thymbra spicata extracts
  1. Tez No: 867975
  2. Yazar: TARIK SALMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL KOÇDOR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Onkoloji, Molecular Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Meme kanseri dünyada kadınlar arasında en sık tanı konulan kanser tipi olup dünya genelinde değerlendirildiğinde kanserin neden olduğu ölümlerde ise ikinci sırada yer alır. Her yıl tanı konulan hasta sayısının arttığı meme kanserinin tedavisinde de sürekli yeni gelişmeler olmaktadır. Özellikle hedefe yönelik tedaviler, immünoterapi, ilaç antikor konjugatları alanında önemli başarılar elde edilmiştir fakat hastaların yaşam süresini uzatmak ve yaşam kalitesini arttırmak için yeni moleküllere ihtiyaç vardır. Fitokimyasallar tarih boyunca kanser dahil pek çok hastalığın tedavisinde geleneksel tedavisinde yer almıştır. Thymus vulgaris (TV) ve Thymbra spicata (TS), Lamiaceae familyasına ait bitki türleridir. Antimikrobiyal, antiseptik, antiviral ve antifungal aktiviteler dahil olmak üzere çoklu biyolojik ve farmakolojik özelliklere sahiptirler. TV ve TS ekstreleri, insan meme adenokarsinom hücre hatlarında, standard kemoterapötik ajan Paklitaksel (PAC) ile kombine edilerek sitotoksik ve metastaz ürendeki etkilerinin belirlenmesi ve varsa sinerjistik etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda T. vulgaris ve T. spicata, insan meme adenokarsinom hücrelerinde etkin konsantrasyonlarda kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediği gözlendi. Her iki ekstrenin de insan meme adenokarsinom hücre hatlarında invazyon ve migrasyonu önlemede başarılı olduğu ve sferoid oluşumlarını azalttığı tespit edildi. Çalışmamızda, TV ve TS ekstrelerinin standart tedavide kullanılan Paklitaksel ile arasında sinerjik etki olduğu gözlenmiştir. Elde edilen bulguların in vivo çalışmalar ile desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most diagnosed type of cancer among women in the world and ranks second in deaths caused by cancer worldwide. There are constantly new developments in the treatment of breast cancer, where the number of patients diagnosed increases every year. Significant success has been achieved, especially in the field of targeted therapies, immunotherapy, and drug-antibody conjugates, but new molecules are needed to extend the lifespan of patients and improve the quality of life. Phytochemicals have been used in the traditional treatment of many diseases, including cancer, throughout history. Thymus vulgaris (TV) and Thymbra spicata (TS) are plant species belonging to the Lamiaceae family. They have multiple biological and pharmacological properties, including antimicrobial, antiseptic, antiviral and antifungal activities. It was aimed to combine TV and TS extracts with the standard chemotherapeutic agent Paclitaxel (PAC) in human breast adenocarcinoma cell lines to determine their cytotoxic and metastasis effects and to compare their synergistic effects, if any. In line with the findings, it was observed that T. vulgaris and T. spicata inhibited the proliferation of cancer cells at effective concentrations in human breast adenocarcinoma cell lines. It was determined that both extracts were successful in preventing invasion and migration and reduced spheroid formation in human breast adenocarcinoma cell lines. In our study, it was observed that TV and TS extracts had a synergistic effect with Paclitaxel used in standard treatment. We think that the findings should be supported by in vivo studies.