Prematüre bebeklerde anne ve baba kanguru bakımının yenidoğan ve ebeveyn sonuçlarına etkisi: Randomize çapraz çalışma
The effect of mother and father kangaroo care newborn and parent outcomes in premature infants: A randomized cross over study
- Tez No: 868034
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TAŞ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, anne ve baba kanguru bakımının prematüre bebeğin fizyolojik parametreler, konfor ve ebeveynlerin memnuniyet ve stres düzeyleri üzerine etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma deneysel tasarımda randomize çapraz çalışma deseninde planlandı. Çalışma, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi yenidoğan yoğun bakım ünitesinde gerçekleştirildi. Veriler Nisan-Ekim 2023 tarihleri arasında 19 prematüre yenidoğan ve ebeveynlerinden toplandı. Anne kanguru bakımı (n =19) ve baba kanguru bakımı grupları (n =19) randomizasyon yöntemi ile atandı. Veri toplama aracı olarak Fizyolojik Parametreler Takip Formu, Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği, Ebeveyn Memnuniyet Ölçeği ve YYBÜ Anne-Baba Stres Ölçeği kullanıldı. İstatistik analizlerde grup ve zamana göre normal dağılan nicel verilerin karşılaştırılmasında genelleştirilmiş mixed ANOVA kullanıldı ve Bonferroni testi ile incelendi. Grup ve zamana göre normal dağılmayan nicel verilerin karşılaştırılmasında Robust mixed ANOVA kullanıldı ve etki büyüklükleri kısmi eta kare ile incelendi.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the effect of mother and father kangaroo care on the premature infant's physiological parameters, comfort, and parents' satisfaction and stress levels. The research was planned in an experimental design with a randomized crossover study design. The study was carried out in the neonatal intensive care unit of Selçuk University Faculty of Medicine Hospital. Data were collected from 19 premature newborns and their parents between April and October 2023. Mother kangaroo care (n = 19) and father kangaroo care groups (n = 19) were assigned by randomization method. Physiological Parameters Follow-up Form, Newborn Comfort Behavior Scale, Parental Satisfaction Scale and NICU Parental Stress Scale were used as data collection tools. In statistical analyses, generalized mixed ANOVA was used to compare normally distributed quantitative data by group and time and was examined with the Bonferroni test. Robust mixed ANOVA was used to compare quantitative data that were not normally distributed by group and time, and effect sizes were examined with partial eta squared.