Yeni kamu yönetimi bağlamında yerel yönetimlerde dönüşüm
Transformation in local governments in the context of the newpublic administration.
  1. Tez No: 868035
  2. Yazar: UMUT ROJYAR GÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Günümüzde, Türk kamu yönetiminde hem merkezî hem de yerel düzeyde daha kapsamlı reformlar görülmektedir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, geleneksel kamu yönetiminin etkin olmadığı yerlerde yerel yönetimlerin nasıl bir değişim sürecinden geçtiğini ve bu süreçte ne tür değişimlere ihtiyaç duyulduğunu göstermektir. Çalışmanın amaçlarından biri de yeni kamu yönetimi, kamu değeri yönetimi, dijital çağ yönetişimi ve neo-weberyen devlet anlayışlarının Türk kamu yönetimi değişim ve arayışları üzerindeki etkisini belirlemektir. Çalışma, kapsamlı bir literatür taraması ile betimleyici ve açıklayıcı bir nitel araştırma yöntemi kullanarak gerçekleştirilmiştir. İlk olarak, konuyla ilgili makaleler, tezler ve kitaplar araştırılmıştır. Ardından, çalışmanın temelini oluşturmak için ilgili yasal düzenlemeler, faaliyet raporları, kalkınma planları, stratejik planlar ve ilgili kurumların web siteleri ve diğer kaynaklar incelenmiştir. Elde edilen verileri işlemek için içerik analizi kullanılmıştır. Bu süreçte toplanan veriler titizlikle incelenmiştir ve yorumlanmıştır. Bu kapsamda, çalışmada ilk olarak kamu yönetimi kavramı ele alınmış olup daha sonrasında geleneksel kamu yönetimi anlayışı hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Ardından yeni kamu yönetimi anlayışı incelenerek, yeni kamu yönetimi anlayışı ile ortaya çıkan yönetişim kavramına ve yerel yönetimlere değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, kamu yönetiminde yeni eğilimlerin yerel yönetimlere etkisi detaylı bir şekilde incelenmiştir. Araştırmanın son bölümünde yeni anlayışlar bağlamında yerel yönetimlerde dönüşüm konusu detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu bölümde söz konusu dönüşüm ile katılım, kamu hizmetleri ve yerel yönetimler arasındaki ilişkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, Turkish public administration is undergoing more comprehensive reforms at both central and local levels. In this context, the aim of this study is to show how local governments are going through a process of change where traditional public administration is not effective and what kind of changes are needed in this process. One of the aims of the study is to determine the impact of new public administration, public value management, digital age governance and neo-weberian state approaches on Turkish public administration changes and searches. The study was conducted through a comprehensive literature review and a descriptive and explanatory qualitative research method. Firstly, relevant articles, theses and books were searched. Then, relevant legal regulations, annual reports, development plans, strategic plans and websites of relevant institutions and other sources were analysed to form the basis of the study. Content analysis was used to process the data obtained. The data collected in this process have been meticulously analysed and interpreted. In this context, firstly, the concept of public administration is discussed in the study and then detailed information is given about the traditional public administration understanding. Then, the new public administration concept is analysed and the concept of governance and local governments that emerged with the new public administration concept are mentioned. In the second part of the study, the impact of new trends in public administration on local governments is analysed in detail. In the last part of the study, the issue of transformation in local governments in the context of new understandings is analysed in detail. In this section, the relations between the transformation in question and participation, public services and local governments are analysed.