Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran kadınların acil kontrasepsiyon konusundaki bilgi ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge and behaviors of women who applied to Ankara Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinics on emergency contraception
- Tez No: 868033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU YENGİL TACİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: İstenmeyen gebelikler kadın sağlığını çok yönlü olumsuz etkileyen, durumlardan biridir. Günümüzde etkili kontrasepsiyon yöntemlerinin olmasına rağmen, hala pek çok istenmeyen gebeliğe rastlanmaktadır. Bu çalışma ile kadınların acil kontrasepsiyon konusundaki bilgi ve davranışlarını araştırarak kontrasepsiyon alışkanlıklarını ve acil kontrasepsiyon yaklaşımları ile etkileyen faktörleri değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki çalışmamız Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerinde 01.11.2023- 01.02.2024 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini, polikliniklere başvuran ve araştırma kriterlerine uyan 18-55 yaş arası 370 kadın hasta oluşturdu. Veri toplama sürecinde literatür taraması sonucunda oluşturulan toplam 33 soruluk anket formu kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Unwanted pregnancies are one of the conditions that negatively affect women's health in many ways. Despite the fact that there are effective methods of contraception today, there are still many unwanted pregnancies. In this study, it was aimed to investigate women's knowledge and behaviors about emergency contraception and to evaluate their contraception habits and the factors affecting emergency contraception approaches. Materials and Methods: Our descriptive and cross-sectional study was carried out in the Family Medicine outpatient clinics of Ankara Training and Research Hospital between 01.11.2023 and 01.02.2024. The sample of the study consisted of 370 female patients between the ages of 18-55 who applied to outpatient clinics and met the research criteria. In the data collection process, a questionnaire form consisting of a total of 33 questions created as a result of the literature review was used.