2018 sosyal bilgiler öğretim programı ve ders kitaplarında Türk dünyası konularının yeri ve önemi
The place and importance of Turkish world topics in the 2018 social studies curriculum program and textbooks
- Tez No: 868044
- Danışmanlar: PROF. DR. ELVAN YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı 2018 Sosyal Bilgiler Öğretim Programı'nda Türk Dünyası konusuna ilişkin kazanımları belirlemek ve 2018 Sosyal Bilgiler Öğretim Programı'na uygun olarak hazırlanan ders kitaplarında Türk Dünyası konusuna ilişkin kazanımlara nasıl yer verildiğini incelemektir. 2018 Sosyal Bilgiler Öğretim Programı'nın ve ders kitaplarının incelenmesi için bu çalışmada, nitel araştırmalarda veri toplama yöntemlerinden birisi olan doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre: 2018 Sosyal Bilgiler Öğretim Programı'nda Türk Dünyası konusuna ilişkin toplamda on beş adet kazanıma yer verilmiştir. Bu kazanımlarda bir tanesi dördüncü sınıf kazanımları arasında, iki tanesi beşinci sınıf kazanımları arasında, beş tanesi altıncı sınıf kazanımları arasında ve yedi tanesi de yedinci sınıf kazanımları arasında yer almaktadır. Öğretim programında ve ders kitaplarında Türk Dünyasına dair konuların ülkemiz ile ilişkilendirilerek anlatıldığı tespit edilmiştir. 2018 Sosyal Bilgiler Öğretim Programı incelendiğinde, Türk Dünyasına ve kültürüne ilişkin konuların çoğunlukla Kültür ve Miras öğrenme alanı kapsamında yer aldığı görülmektedir. Araştırma sonucunda 2018 Sosyal Bilgiler Öğretim Programı ve ders kitaplarında Türk Dünyasına dair konuların arttırılabilir olduğu görüşüne ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the achievements regarding the Turkic World in the 2018 Social Studies Curriculum and to examine how the achievements regarding the Turkic World are included in the textbooks prepared in accordance with the 2018 Social Studies Curriculum. In this study, the document analysis method, which is one of the data collection methods in qualitative research, was used to examine the 2018 Social Studies Curriculum and textbooks. According to the findings obtained from the research: A total of fifteen learning outcomes related to the Turkish World were included in the 2018 Social Studies Curriculum. One of these outcomes is among the fourth grade outcomes, two are among the fifth grade outcomes, five are among the sixth grade outcomes, and seven are among the seventh grade outcomes. It has been determined that topics related to the Turkish World are explained in relation to our country in the curriculum and textbooks. When the 2018 Social Studies Curriculum is examined, it is seen that subjects related to the Turkish World and culture are mostly included in the Culture and Heritage learning area. As a result of the research, it was concluded that the topics related to the Turkic World could be increased in the 2018 Social Studies Curriculum and textbooks