Klinik örneklerden izole edilen kandidaların tiplendirilmesi ve antifungal ajanlara duyarlılıkları
The Identification and antifungal sensitivity of candida strains that are isolated from clinical specimens
- Tez No: 86805
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN YULUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET i KLİNİK ÖRNEKLERDEN İZOLE EDİLEN KAN Dİ DALARIN TİPLENDİRİLMESİ VE ANTIFUNGAL AJANLARA DUYARLILIKLARI I Selma GÖLLER. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, İnciraltı, İzmir, TÜRKİYE Sağlıklı kişilerin normal florasında bulunan kandidalar fırsatçı funguslardır. Bu mikroorganizmalar immun defansı hastalık veya iatrojenik nedenlerle baskılanmış kişilerde hayatı tehdit eden patolojilere yol açabilirler. i Son 10 yılda kandidalarla oluşan infeksiyon insidansı artmıştır. İnfeksiyonlardan en sık izole edilen tür C.albicans olmakla beraber non albicans türlerle oluşan infeksiyon insidansında da artış görülmektedir. Ayrıca bu türlere kar^ı kullanılan antifungal ajanlara direnç görülmesi de önemli bir problem oluşturmaktadır. Bu nedenle çalışmamızda, klinik örneklerden izole ettiğimiz kandidaların tür düzeyinde tanımlanması ve varsa dirençli türlerin görülme sıklığını ve antifungal duyarlılık paternlerinin belirlenmesini amaçladık. Çalışmamızda, hastanemiz Klinik Mikrobiyoloji Laboratuvarına gönderilmiş ve fceşitli örneklerden izole edilmiş olan toplam 1 50 kandida susunun biyokimyasal tipl
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE IDENTIFICATION AND ANTIFUNGAL SENSITIVITY OF CANDIDA STRAINS THAT ARE ISOLATED FROM CLINICAL SPECIMENS Selma Göller. Dokuz Eylül University Medical Faculty, Department of Microbiology, Inciralti, Izmir, Turkey Candida are opportunistic fungi found in the normal flora of healthy persons. Tjhese microorganisms can cause life-threatening pathology in patients whose irjnmune system has been repressed by ilness or iatrogenic conditions. The incidence of Candida infection has increased in the last 10 years, although C. Albicans is the most frequently isolated species there has also been an increase in the incidence of infection with non albicans species. The development of resistance to the antifungal agents used againts these species is so becoming an imroptant problem. We aimed to identify the Candida species isolated from clinical specimens dnd determine the percentage of resistant species and the antifungal sensitivity pattern. We carried out biochemical typing of the 150 Candida strains isolated from various specimens that had been sent to the Clinical Microbiology Laboratory of our hospital. Of these strains 82 (54.66%) were identified as C.albicans, 25 (16.66%) as C.tropicalis, 16 (10.66%) as C.krusei, 9 (6%) as C.glabrata, 8 (5.33%) ds C.parapisilosis, 5 (3.33%) as C.pseudotropicalis, 2 (1.33%) as C.lusitaniae, and 1 (0.66%) each as C.guilliermondii, C.zeylanoides and C.stelloidea. i Antifungal sensitivity tests revealed the sensitivity of our isolates to fluconazole and flucytosine as 0.125-64 jig/ml and to amphotericin B and ketoconazole as 0.03-16 ng/ml. hfey Words : Candida albicans, Candida spp, antifungal agents, antifungal sensitivity tests. IV