Kabin memurlarında örgütsel sessizliğin iş tatmini ve işten ayrılma niyeti açısından incelenmesi
Investigation of organizational silence in cabin crew in terms of job satisfaction and intention to leave the job
- Tez No: 868084
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞIL HALE ÖZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, Turizm, Civil Aviation, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı kabin memurlarında örgütsel sessizliğin iş tatmini ve işten ayrılma niyeti açısından incelenmesidir. Örgütsel sessizliğin çalışanların iş tatminleri veya işten ayrılma niyeti ile ilişkisini incelemeye yönelik alanyazında çalışmalar bulunmaktadır. Ancak bu üç olgunun havacılık sektöründe araştırıldığı bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Örgütsel sessizlik konusu üzerine çalışmaların son yıllarda artış göstermeye başladığı görülmüştür. Ancak havacılık sektöründe kabin memurluğu alanında örgütsel sessizlik konusunda sessiz kalındığı saptanmıştır. Bu çalışmada kabin memurlarında sessizlik olgusu, iş tatmini ve işten ayrılma niyeti olgubilim yaklaşımı ile görüşmeler yapılarak anlaşılmaya çalışılmıştır. Görüşmeler, 2023 yılının Haziran ve Ekim ayları arasında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen görüşme metinleri, tematik analiz yöntemiyle detaylı bir şekilde incelenmiş ve MAXQDA 2022 programı aracılığıyla kodlanmıştır. Verilerin analizi sonucunda; yönetime dayalı sessizlik, işin yapısına dayalı sessizlik, kendini korumaya ve korkuya dayalı sessizlik, iş tatmini ve işten ayrılma niyeti temaları belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, kabin memurlarında örgütsel sessizliğinin temel nedenleri kendini koruma ve korku ile ilişkilendirilebilir. İş ortamından kaynaklanan etkenler ve yönetimle ilgili konular da sessizlik davranışlarını etkileyen önemli unsurlar arasındadır. Özellikle, ekip dinamiğinin sağlanmaması ve ceza politikaları ile iletişim problemleri, sessizliğin yaygın olduğu alanlardır. Ayrıca, kabin memurlarının iş sağlığı ve güvenliği konusundaki sessizlik davranışlarının, uçuş emniyeti için risk oluşturabileceği ortaya konmuştur. Bu sonuçlar, kabin memurlarının iş sağlığı ve güvenliği konusundaki sessizliğinin sadece iş tatmini ve işten ayrılma niyeti açısından değil, aynı zamanda uçuş emniyeti açısından da önemli sonuçları olabileceğini göstermektedir. Çalışmada hava yolu şirketlerine ve kabin memurlarına örgütün bütünlüğü ve refahı adına yapılacak çalışmalarda yol gösterici bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine organizational silence in cabin crew in terms of job satisfaction and to leave the job. There are studies to examine the relationship between organizational silence and employees' job satisfaction or intention to leave. However, no study has been found investigating the three cases in the aviation industry. It has been observed that studies on the issue of organizational silence have begun to increase in recent years. However, it has been determined that organizational silence remains silent in the field of cabin crew in the aviation industry. In this study, the phenomenon of silence, job satisfaction and intention to leave the cabin crew was tried to be understood by conducting interviews with a phenomenological approach. Data was collected between June and October 2023. The resulting interview texts were examined in detail using the thematic analysis method and coded through the MAXQDA 2022 program. As a result of the analysis of the data the themes of silence based on management, silence based on the work environment, silence based on self protection and fear and job satisfaction and intention to leave were determined. According to the research results, the main reasons fort he organizational silence of cabin crew can be associated with self-preservation and fear. Factors arising from the work environment and managament-related issues are also among the important elements affecting silence behaviors. In particular, lack of team dynamics, penal policies and communication problems ara areas where silence is common. Additionally, it has been revealed that the silence behavior of cabin crew regarding occupational health and safety may pose a serious risk for flight safety. These results emphasize that cabin crew's silence on occupational health and safety may have important consequences not only in terms of job satisfaction and intention to leave the job, but also in terms of flight safety. In the study, guiding findings were obtained for airlines companies and cabin crew in the studies to be carried out for the integerity and welfare of the organization.