Üç boyutlu yazıcı ile üretilen indirekt restorasyonların marjinal adaptasyon ve bağlanma dayanımının incelenmesi
Investigation of marginal adaptation and bond strength of indirect restorations produced with three-dimensional printer
- Tez No: 868100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM PEŞKERSOY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, eklemeli üretim tekniği kullanılarak üç boyutlu baskı yöntemi ile üretilen onley restorasyonların marjinal uyumunu ve bağlanma dayanımını incelemektir. Gereç ve Yöntem: Altmış adet mandibular molar dişe onley kavite preparasyonu uygulanmış ve farklı üretim yöntemleriyle üç ayrı grup şeklinde restore edilmiştir. 3B baskı reçinesi ile eklemeli üretim (3B), rezin nano seramik blok ile eksiltmeli üretim (CS) ve indirekt kompozit rezin sistem ile geleneksel üretim (SG) yöntemleri kullanılarak onley restorasyonları üretilmiştir. Marjinal uyumun değerlendirilmesi amacıyla tüm örnekler mikro-BT ile görüntülenerek elde edilen kesitlerde marjinal aralık ölçümleri yapılmıştır. Marjinal aralık ölçümlerine ek olarak restorasyon materyalinin iç yapısındaki boşluk hacimlerinin analizi yapılmıştır. Ayrıca üç farklı üretim yönteminin bağlanma dayanımı testi için 2 x 4 mm silindir bloklar elde edilerek sağlam dentin yüzeyine simantasyonu gerçekleştirilmiş, ardından termal siklus öncesi ve sonrasında mikro makaslama testi uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS programında ANOVA (Tek Yönlü Varyans Analizi) , Tukey Testi ve T Testi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırma sonuçlarına göre, ölçülen marjinal aralık değerlerinin ortalaması; 3B grubu için 81,33 µm, CS grubu için 61,23 µm ve SG grubu için 96,85 µm 'dir. 3B baskı ile üretilen onley restorasyonlar ve diğer gruplar için ölçülen marjinal aralık değerlerinin klinik olarak kabul edilebilir seviyede (< 120 µm) olduğu belirlenmiştir. Marjinal adaptasyon değerleri karşılaştırıldığında, üç farklı üretim yöntemi arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır (p > 0,05). Restorasyon iç yapısındaki boşluk hacimleri değerlendirildiğinde; SG grubunun boşluk hacmi ortalaması 3B ve CS gruplarına kıyas ile daha yüksek bulunmuştur (p 0,05), ancak her iki grup CS grubuna kıyas ile daha zayıf bağlanma dayanımı sergilemiştir (p 0,05). Sonuç : Bu çalışmanın sonucu, 3B baskı teknolojisinin indirekt restorasyonlar için umut vaat eden bir seçenek olduğunu göstermektedir. Ancak, bu bulguların daha fazla araştırma ve klinik çalışmalarla doğrulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the marginal fit and bond strength of onlay restorations produced by three-dimensional printing using additive manufacturing technique. Materials and Methods: Sixty mandibular molars were cavity prepared and restored in three separate groups using different fabrication methods. Additive manufacturing (3B) with 3D printing resin, subtractive manufacturing (CS) with resin nanoceramic block, and conventional manufacturing (SG) with indirect composite resin system were used to fabricate onlay restorations. In order to evaluate the marginal fit, all specimens were imaged with micro-CT and marginal gap measurements were made on the sections obtained. In addition to marginal gap measurements, the void volumes in the internal structure of the restoration material were analyzed. In addition, 2 x 4 mm cylindrical blocks were obtained for bond strength testing of the three different fabrication methods and cemented to the intact dentin surface, followed by micro-shear testing before and after the thermal cycle. The data obtained were evaluated by ANOVA (One-Way Analysis of Variance), Tukey Test and T Test in SPSS program. Results: According to the results of the study, the average measured marginal gap values were 81,33 µm for the 3B group, 61,23 µm for the CS group and 96,85 µm for the SG group. It was determined that the marginal gap values measured for onlay restorations produced with 3B printing and the other groups were at clinically acceptable levels (< 120 µm). When the marginal adaptation values were compared, no significant difference was found between the three different fabrication methods (p > 0,05). According to the micro-shear test results, the CS group had the highest bond strength values before (34,82 MPa) and after (26,87 MPa) thermal cycling (p < 0,05). There was no significant difference between the bond strength values of the 3B group and the SG group (p > 0,05), but both groups exhibited weaker bond strength compared to the CS group (p < 0,05). Thermal cycling caused a decrease in the bond strength values of the CS group (p < 0,05), while it had no positive or negative effect on the bond strength of the 3B vs SG groups (p > 0,05). Conclusion: The results of this study suggest that 3B printing technology is a promising option for indirect restorations. However, these findings need to be confirmed by further research and clinical studies.