Örgütsel alt kültürler, örgütsel iletişim iklimi ve çalışanların bilgi paylaşımı davranışı: Hizmet sektörü çalışanları üzerinde bir araştırma
Organizational sub-cultures, organizational communication climate and employees' information sharing behavior: A research on service sector employees
  1. Tez No: 868101
  2. Yazar: CÜNEYT KARAARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA ŞANAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı örgütlerde örgütsel alt kültür kümeleri ile iletişim iklimi ve bilgi paylaşımı davranışı arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Kesitsel tipteki bu araştırma Eylül-Ekim 2023 tarihleri arasında Adana'da sağlık hizmet sektöründe çalışan 18 yaş ve üzeri gönüllü 234 kişi ile yürütülmüştür. Veriler, Sosyodemografik Form, Örgüt Kültürü Ölçeği, İletişim Doyumu Ölçeği, İletişim İklimi alt boyutu ve Bilgi Paylaşımı Ölçeği yardımıyla yüz yüze toplanmıştır. Hiyararşik Kümeleme analizi ile yapılan analizlerde; örgütsel alt kültür kümelerinin iki ana kümede toplandığı belirlenmiştir. Küme 1'in Küme 2'ye göre Hiyerarşi Eğilimi, Klan Eğilimi, Destekleyicilik Eğilimi, Gelişme Eğilimi ve Açıklık Eğilimi alt boyut puan ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır (p0,05). Örgütsel alt kültür kümeleri ile cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni durum, meslek ve iş tecrübesi arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0,05). Bununla birlikte, alt kültür kümeleri oranlara göre incelendiğinde; en yüksek oranların Küme 1'de olduğu gözlenmiştir. Küme 1'de kadınların, 35-39 yaş grubunda olanların, ilköğretim mezunlarının, evli olmayanların, diğer mesleklerin (hekim, biyolog, psikolog) ve 0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the relationship between organizational subculture clusters, communication climate and information sharing behavior in organizations. This cross-sectional study was conducted with 234 volunteers aged 18 and over working in the health care sector in Adana between September and October 2023. Data were collected face to face with the help of Sociodemographic Form, Organizational Culture Scale, Communication Climate sub-dimension of Communication Satisfaction Scale and Information Sharing Scale. In analyzes made with Hierarchical Clustering analysis; It was determined that organizational subculture clusters were grouped into two main clusters. The mean scores of the Hierarchy Tendency, Clan Tendency, Supportive Tendency, Development Tendency and Openness Tendency subscales of Cluster 1 were found to be statistically significantly higher than those of Cluster 2 (p0.05). No significant difference was found between organizational subculture clusters and gender, age, educational status, marital status, profession and work experience (p>0.05). However, when subculture clusters are examined according to ratios; It was observed that the highest rates were in Cluster 1. In Cluster 1, it was found that women, those in the 35-39 age group, primary school graduates, those who are unmarried, those in other professions (physician, biologist, psychologist) and those who have been working for 0.05).