Orhan Kemal romanlarında baba görüngüleri
Father phenomenons in Orhan Kemal's novels
  1. Tez No: 868099
  2. Yazar: NAZLI KIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tezde Orhan Kemal'in aile kurumunun merkezi teşkil ettiği romanlarındaki 'baba – evlat' ilişkisi, psikanalitik çerçeve içerisinde incelenmeye çalışılmıştır. Antik Yunan'dan itibaren 'baba' karakterlerin edebiyat içerisinde aktif rol oynadığı göz önüne alınarak, bu eserlerin psikanalizdeki tezahürlerinin ortaya koyduğu teorileri ışığında; Orhan Kemal romanlarındaki baba karakterlerin evlatları ile ilişkisi analiz edilmiştir. Bu noktada romanların içerisinde yer alan babaların farklılıkları tespit edilmiş ve karakterlerin çocuklarının hayatındaki etkileri, yansımaları ve bir baba olarak özne kurulumuna etki eden görüngü rolleri değerlendirilmiştir. Sanatçının eserlerinde yer alan otobiyografik unsurların romanları ile ilişkisi belirtilerek incelemeler sürdürülürken; geriye kalan romanlar yazardan bağımsız bir şekilde psikanaliz – baba – evlat minvalinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the 'father-son' relationship in Orhan Kemal's novels, where the family institution is central, is suitable for examination within a psychoanalytical framework. Considering that 'father' characters have played an active role in literature since ancient Greece, emerging theories of the manifestations of these products in psychoanalysis have emerged; The relationships of father characters with their children in Orhan Kemal's novels were analyzed. In this place, the differences between the fathers in the novels have been identified and the characters' different effects, reflections and phenomenal roles affecting the subject formation as a father have been evaluated. While additional studies of the autobiographical elements in the artist's works continue through his novels; Past novels have been interpreted independently of the author, in the form of psychoanalysis - father - son.