Çift statorlu parçalı rotor yapılı anahtarlamalı relüktans motoru (ÇSARM) tasarımı
Double stator segmented rotor switched reluctance motor (DSSR-SRM) design
- Tez No: 868110
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AVGIN, PROF. DR. İRFAN ALAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu tez çalışmasında, Anahtarlamalı Relüktans Motorlarının (ARM) başlıca problemlerinden olan tork dalgalılığını en aza indirmek için iç içe geçmiş bir iç rotorlu ARM ile bir dış rotorlu ARM'nin parçalı rotorlarının alüminyum bloğa gömülerek birleştirilmesi ile oluşan biri uzun adım sarımlı diğeri kısa adım sarımlı iki farklı tip Çift Statorlu Parçalı Rotor Yapılı Anahtarlamalı Relüktans Motoru (ÇSARM) önerilmiştir. Elektromanyetik tasarımı yapılan iki farklı tip ÇSARM'lerin tork dalgalılığını azalttığı benzetim sonuçlarıyla gösterilmiştir. Uzun adım sarımlı ÇSARM'nin prototip üretimi gerçekleştirilmiş ve deneysel sonuçları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a Double Stator Segmented Rotor Switched Reluctance Motor (DSSR-SRM) with two different types, one with fully-pitched winding and the other with a single tooth winding, has been proposed to minimize torque ripple, which is one of the main problems of Switched Reluctance Motors (SRM). These DSSR-SRMs are created by embedding the segmented rotors of an inrunner SRM and an outrunner SRM into an aluminum block. Simulation results have demonstrated that both types of DSSR-SRMs designed in terms of electromagnetic characteristics reduce torque ripple. The prototype of the fully-pitched winding DSSR-SRM has been manufactured and experimental results are presented.