Analytical modelling and multi-objective optimization of axial-flux permanent magnet machine with various PCB stators and development of a gan switched integrated motor drive PCB motor
Eksenel akılı kalıcı mıknatıs senkron makinenin çeşitli PCB statorlu analitik modellenmesi ve optimizasyonu ve entegre motor sürücü PCB motorunun geliştirilmesi
  1. Tez No: 736038
  2. Yazar: FURKAN TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN KEYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Eksenel akılı makineler, radyal akılı makinelere kıyasla daha yüksek tork yoğunluğu ve kısa eksenel uzunlukları sayesinde popülerlik kazanmaktadır. Ancak, ince form faktörleri nedeniyle seri üretimi problemli ve masraflıdır. Baskılı devre kartı (PCB) teknolojisi, son derece gelişmiş, hassas ve tutarlı PCB üretim sürecini kullanarak soruna bir çözüm sunar. Bununla birlikte, düşük bakır dolum faktörüne ve endüktansa sahip olmaları PCB motorların ana dezavantajlarıdır. Bu tez, PCB statorlu çift rotorlu tek statorlu eksenel akılı kalıcı mıknatıslı senkron makinelerin tasarımı ve geliştirilmesine odaklanmaktadır. PCB motorların geliştirilmiş analitik maliyet fonksiyonu ile tork yoğunluğunu iyileştirmek için çok amaçlı optimizasyon algoritmaları kullanılmış ve karşılaştırılmıştır. Farklı uygulamalarda hangi sarım şeklinin uygun olduğunu bulmak için birkaç stator sarım topolojisinin karşılaştırılması incelenmiştir. Dalga sargılarının endüklenen faz gerilimi ve çıkış torkunun analitik hesaplama metodolojisi geliştirilmiş ve test sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Düşük endüktans sorununun üstesinden gelmek için 1 MHz anahtarlama frekansında GaN anahtarlarına sahip entegre motor sürücülü PCB motoru geliştirilmiştir. Motor, oluşturulmuş model ve baskın olmayan sıralama genetik algoritması (NSGA-II) kullanılarak optimize edilmiştir ve eşit olmayan hat genişliğinin etkisini karşılaştırmak için iki stator tipi tasarlanmıştır. Stator kartının ve yuvaların bakır hatlarından yararlanılarak mekanik ve ısıl bir çözüm sunulmaktadır. Sistem, 7000 RPM'ye kadar çeşitli yük koşullarında hem jeneratör hem de motor çalışma modları altında test edilmiştir. Genel sistem verimliliği, ileri besleme kompanzasyonlu alan odaklı kontrol (FOC) ile nominal torkta 82% olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The axial-flux machines have been gaining popularity thanks to their higher torque density and short axial length compared to radial-flux machines. However, they are not easy to mass manufacture because of their thin form factor. Printed circuit board (PCB) technology offers a solution to the problem by utilizing the highly developed, precise, and consistent PCB manufacturing process. However, having a low copper fill factor and low inductance are the main disadvantages of the PCB motors. This thesis focuses on the design and development of double rotor single stator axial-flux permanent magnet synchronous machines with PCB stators. Multi-objective optimization algorithms are used and compared in order to improve the torque density with the developed analytical cost function of the PCB motors. The comparison of several stator winding topologies is investigated to find out which winding shape is suitable in different applications. The analytical calculation methodology of induced phase voltage and output torque of wave windings are developed and compared with test results. An integrated motor drive PCB motor with gallium nitride (GaN) switches at a 1 MHz switching frequency is developed to overcome the problem of low inductance. The motor is optimized using the constructed model, and the non-dominated sorting genetic algorithm (NSGA-II) and two stator types are designed to compare the effect of unequal trace width. A mechanical and thermal solution is offered by utilizing the copper traces of the stator board and the housings. The system is tested in both generator and motoring modes under various load conditions up to 7000 RPM. The overall system efficiency is found as 82% at rated torque with feed-forward compensated field-oriented control (FOC).