Turizm iş kollarının toplumsal statü ve itibarlarının belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research on determining the social status and reputation of tourism business lines
  1. Tez No: 868153
  2. Yazar: ELMİRANUR KARADEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ECE KONAKLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Araştırma, turizm iş kollarının toplumsal statü ve itibarlarının belirlenmesine yönelik bireysel yargılar, aile yargıları ve toplumsal yargılar çerçevesinde ele alınmıştır. Bu araştırmanın temel amacı turizm sektörü iş kollarının, sahip olduğu toplumsal statü ve itibarlarının belirlenerek, öğrencilerin üzerindeki etkisinin tespit edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda turizm iş kollarına yönelik toplumsal yargılar ile aile yargılarının bireyler üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığı belirlenmiştir. Bir diğer amaç ise meslekler sosyolojisi alanyazınında turizm iş kollarının yerini ve bu konudaki çalışmaların eksiklerini ortaya koymaktadır. Araştırmanın uygulanmasında nicel araştırma yöntemlerinden birisi olan betimsel ve bağlantısal model kullanılmıştır. Çalışma kapsamında 500 turizm bölümü öğrencilerine“Turizm İş Kollarının Toplumsal Statü ve İtibarlarının Belirlenmesine Yönelik Algı Ölçeği”uygulanmıştır. Elde edilen veriler sosyal bilimlerde tercih edilen istatistik programlarında frekans ve yüzde, geçerlilik ve güvenirlik analizi, etki testleri ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre turizm iş kollarına yönelik toplumsal algılar ile bireysel yargılar; turizm iş kollarına yönelik aile yargıları ile bireysel yargılar ve turizm iş kollarına yönelik toplumsal yargılar ile aile yargıları arasında anlamlı bir etkinin olduğu tespit edilmiştir. Son olarak araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular neticesinde ilgili paydaşlara çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was discussed within the framework of individual judgments, family judgments and social judgments towards determining the social status and reputation of tourism business lines. The main purpose of this student is to determine the social status and reputation of the tourism sector business lines and their impact on students and graduates. For this purpose, it was not determined whether social judgments about business environments and family judgments within the framework of tourism have any effect on individuals. Another aim is to reveal the place of tourism business lines in the literature on professions and the deficiencies in these products. Descriptive and correlational models, which are one of the best research methods, were used in the research.“Perception Scale for Determining the Social Status and Reputation of the Tourism Business Line”was prepared for the participants and graduates of the 500 tourism departments within the scope of the study. The data obtained were analyzed with frequency and percentage, validity and reliability analysis, and impact tests in statistical programs preferred in social sciences. Social perceptions and individual judgments about the tourism business groups in which the research was conducted; It has been determined that there is a significant effect between family judgments and individual judgments towards tourism business groups, and between social judgments and family judgments towards tourism business groups. Finally, as a result of the obtained results, various suggestions are presented regarding the relevant data.