İş sağlığı ve güvenliği alanında endüstri 4.0 bağlamında dijitalleşme, otomasyon ve insan faktörlerinin geçmişten günümüze incelenmesi
An examination of digitization, automation, and human factors in the context of industry 4.0 in occupational health and safety from past to present
- Tez No: 868162
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez, iş dünyasının evrimini tarihsel bir perspektifle değerlendirerek, Endüstri 4.0'ın iş sağlığı ve güvenliği (İSG) üzerindeki etkilerini analiz etmektedir. Sanayi devrimi döneminden günümüze, iş yaşamındaki önemli dönemleri ele alarak çalışma ilişkilerindeki değişimleri açıklamaktadır. Fabrikalardaki işçi-işveren ilişkileri ve sendikaların ortaya çıkışı gibi kritik gelişmeleri vurgulayarak sanayi devrimi dönemine odaklanmaktadır. Post-endüstriyel toplumlar ve bilgi teknolojilerinin yükselişiyle birlikte iş dünyasında ortaya çıkan değişiklikleri incelerken, bu dönemdeki teknolojik ilerlemelerin işsizlik artışı ve sendikaların zayıflığı gibi sorunlara yol açtığı gözlemlenmektedir. Günümüzdeki teknolojik ilerlemeler ve dijital dönüşüm, Endüstri 4.0'ı doğurmuştur. Bu süreç, siber-fiziksel sistemlerin ve nesnelerin internetinin üretim süreçlerini dönüştürdüğü bir aşamayı temsil etmektedir. İSG alanının dijitalleşmeye adapte olma gerekliliği üzerinde durularak, Endüstri 4.0'ın İSG politikalarına olan etkilerine odaklanmaktadır. Siber-Fiziksel Sistemlerin, Nesnelerin İnterneti'nin ve Akıllı Fabrikaların İSG politikalarına etkileri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Endüstri 4.0'ın iş hayatındaki değişim ve mevcut İSG politikaları üzerindeki etkileri tartışılırken, İSG politikalarının gözden geçirilmesi vurgulanmıştır. Son olarak. Türkiye'deki İSG durumu ele alınarak, Endüstri 4.0 dönüşümüne uyum sağlamak adına atılması gereken adımlar detaylı bir şekilde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates the evolution of the business world from a historical perspective, analyzing the impacts of Industry 4.0 on occupational health and safety (OHS). It delves into significant periods in work life, explaining changes in labor relations by highlighting critical developments such as worker-employer relationships in factories and the emergence of unions, with a focus on the industrial revolution era. Examining the changes in the business world alongside the rise of post-industrial societies and information technologies, the thesis observes that technological advancements during this period led to issues like increased unemployment and weakened unions. The contemporary technological progress and digital transformation have given rise to Industry 4.0, representing a stage where cyber-physical systems and the Internet of Things transform production processes. Emphasizing the necessity for OHS to adapt to digitization, the thesis focuses on the impacts of Industry 4.0 on OHS policies, extensively exploring the effects of Cyber-Physical Systems, the Internet of Things, and Smart Factories on OHS policies. While discussing the changes in working life due to Industry 4.0 and its impacts on existing OHS policies, the thesis underscores the importance of revising OHS policies. Finally, taking into account the OHS situation in Turkey, the thesis thoroughly discusses the steps that need to be taken to adapt to the Industry 4.0 transformation.