Dil eğitimi akademik alanına ilişkin bir değerlendirme: Web of Scıence veri tabanına dayalı bibliyometrik inceleme
An asessment of the academic field of language education: Bibliometric review based on the Web of Science database
- Tez No: 868163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ BASKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırma, Web of Science (WoS) veri tabanından elde edilen ve“Language”(dil) anahtar kelimesini içeren 6017 makalenin kapsamlı bir bibliyometrik analizini sunmaktadır. Araştırmanın temel amacı, 2014-2023 yılları arasında yayınlanan dil temalı makalelerin durum tespitini yapmak ve alana yönelik bilgiler sunmaktır. Çalışma kapsamında, WoS veri tabanındaki veriler betimsel ve nicel olarak analiz edilmiştir. Betimsel analizde frekans ve yüzdeler oluşturulurken, bibliyometrik analizde bilimsel bilgi paylaşım araçlarının değişik yöntemler ile analiz edilmesi ve verilerin çeşitli parametreler göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi yapılmıştır. Ayrıca, VOSviewer yazılımı kullanılarak elde edilen veriler bilimsel haritalama yöntemleri ile görselleştirilmiştir. Araştırma, WoS veri tabanında SCI-E, SSCI ve A&HCI indekslerinde yer alan ve“Language”anahtar kelimesi ile sınırlanan makaleleri incelemiştir. Bu süreçte, eğitim kategorilerindeki çalışmalar dikkate alınmıştır. Toplanan veriler, atıf istatistikleri, araştırma alanı, yayınlandığı dergi, yazar bilgileri, yazarın bağlı olduğu kurum, finansal destekleyiciler, yayınlandığı ülke ve dil, yayın yılı ve anahtar kelime analizi gibi çeşitli parametreler dikkate alınarak tablolar ve grafikler halinde sunulmuştur. Çalışmanın bulguları, dil araştırmalarının eğitim ve dilbilim alanlarında yoğunlaştığını göstermektedir. Ayrıca, dil araştırmalarının hem teorik hem de pratik yönlerinin akademik araştırmaların odak noktası olduğunu ve bu çalışmaların disiplinler arası doğasının, farklı akademik alanlarda geniş uygulanabilirliğini vurgulamaktadır. Elde edilen bulgular, dil eğitimi araştırmalarının mevcut durumu ve eğilimleri hakkında kapsamlı bir bakış sunmakta ve gelecekteki araştırma yönlerine ışık tutmaktadır. Bu araştırmaya dayalı olarak farklı veri tabanlarında benzer doğrultuda araştırımalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research presents a comprehensive bibliometric analysis of 6017 articles obtained from the Web of Science (WoS) database containing the keyword“Language.”The primary aim of the study is to assess the status of language-themed articles published between 2014 and 2023 and to provide insights into the field. The data from the WoS database were analyzed descriptively and quantitatively. In the descriptive analysis, frequencies and percentages were generated, while in the bibliometric analysis, various methods were employed to examine the dissemination of scientific knowledge and evaluate the data in accordance with a few parameters. Additionally, the data were visualized using scientific mapping methods with the VOSviewer software. The research focused on articles indexed in the SCI-E, SSCI, and A&HCI indices of the WoS database and limited by the keyword“Language.”Studies in the education categories were considered during this process. The data were presented in tables and graphs, with consideration given to various parameters, including citation statistics, research area, journal of publication, author information, author's affiliated institution, financial supporters, country and language of publication, publication year, and keyword analysis. The findings of the study indicate that language research is concentrated in the fields of education and linguistics. Furthermore, the study indicates that both theoretical and practical aspects of language research are the focus of academic studies, with the interdisciplinary nature of these studies emphasizing their broad applicability across different academic fields. The findings provide a comprehensive overview of the current state and trends in language education research, as well as offering insights into future research directions. Based on this research, it is recommended that similar studies be conducted in different databases.