Isısal, işitsel ve görsel konforun kentsel kamusal açık alan kullanıcıları üzerindeki birleşik etkileri üzerine genel konfor tahmin model önerileri
General comfort prediction model recommendations on the combined effects of thermal, auditory and visual comfort on urban public open space users
  1. Tez No: 868169
  2. Yazar: OKAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI ÖZÇEVİK BİLEN, PROF. DR. FATMA RENGİN ÜNVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Mevsimlere ve günün saatine göre değişen fizik ortam ögelerine (ısı, ışık, ses vb.) sahip kentsel alanlar, kullanıcıların çevresel değerlendirmeleri ve yaşam kaliteleri üzerinde önemli etkilere sahiptir. Çoklu fizik ortam ögelerinin açık alan kullanıcılarının ortam algısı ve ısısal, işitsel, görsel ve genel konforu üzerindeki birleşik etkilerini araştırmak ve değerlendirmek, ilgili alanların tasarım ve uygulamaları üzerinde yönlendirici bilgi üretimine ve yöntem geliştirmeye imkan sağlayacaktır. Bu bağlamda tez çalışması kentsel kamusal açık alanlar üzerinde yapılan saha çalışmalarıyla ısısal, işitsel ve görsel ortamın farklı koşulları altında kullanıcıların eşdeğer genel konforunu değerlendirme ve genel konfor tahmin modelleri önerme amacındadır. Çalışma, Eskişehir'deki farklı fizik ortam ögelerine sahip üniversite kampüsü açık alanları üzerinde gerçekleştirilen pilot çalışma ile dört park açık alanında gerçekleştirilen bir alan çalışmasını temel almaktadır. Bu kapsamda, ilgili alanlardaki çeşitli fizik ortam ögelerine ait nesnel parametreler (sıcaklık, nem, ses basıncı düzeyi, aydınlık düzeyi vb.) ile kullanıcıların fiziksel çevre algısı ve konforuyla ilgili anketlerden elde edilen öznel değerlendirmeleri (ısısal, işitsel, görsel ve genel konfor) arasındaki ilişki, istatistiksel analizlerle araştırılmıştır. Araştırma sonuçları, kış, yaz ve sonbahar mevsimleri için ortam algısı ve genel konfor üzerinde ses basınç düzeyi, yatay-düşey aydınlık düzeyi ve evrensel termal konfor indeksi (UTCI) anlamlı bir etkisinin olduğunu göstermektedir. Tez kapsamında ilgili mevsimlerin yanı sıra yaz-sonbahar mevsimleri ve dört mevsim için genel konfor tahmin modelleri geliştirilmiş ve nesnel tasarım önerileri ile ilgili alanların genel konfor seviyesini artırmak için iyileştirme stratejileri önerilmiştir. Bu çalışma, ilgili alanların tasarımına ve yönetimine rehberlik edebilecek bilgiler içermektedir.
Özet (Çeviri)
Urban areas with physical environment elements (heat, light, sound, etc.) that change according to seasons and time of day have significant effects on users' environmental assessments and quality of life. It is necessary to investigate and evaluate the combined effects of multiple physical environment elements on the environmental perception and thermal, auditory, visual and general comfort of open space users. In this context, the thesis study aims to evaluate the equivalent general comfort of users under different conditions of the thermal, auditory and visual environment through field studies on urban public open spaces and to propose general comfort prediction models. The study is based on a pilot study carried out on the open spaces of the university campus in Eskişehir and a field study carried out in four park open spaces. In this context, the relationship between objective parameters of various physical environment elements in relevant areas and users' subjective evaluations obtained from surveys regarding the perception and comfort of the physical environment was investigated through statistical analysis. Research results show that sound pressure level, horizontal-vertical brightness level and universal thermal comfort index (UTCI) have a significant effect on environmental perception and general comfort for winter, summer and autumn seasons. Within the scope of the thesis, general comfort prediction models have been developed for the summer-autumn seasons and four seasons, as well as the relevant seasons, and objective design suggestions and improvement strategies have been proposed to increase the general comfort level of the relevant areas.