Darbe sesi yalıtımı için yüzer döşeme uygulamasının gerekliliği ve ilgili standartlar için geliştirme önerileri
Requirement of floating floor application for impact sound insulation and development recommendations for relevant standards
- Tez No: 744996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURİ İLGÜREL, PROF. DR. RAHMİ GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mimarlık, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Architecture, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Artan nüfus, gelişen teknoloji ve sanayileşme, günümüz dünyasının sosyoekonomik yapısını şekillendirmekte, şehirleşmeyi artırarak insanları şehirlerde, çok katlı yapılarda bir arada yaşamaya itmektedir. Bu gelişmeler insanların en temel ihtiyaçlarından olan barınmadan beklentilerin değişmesine neden olmaktadır. Mimari bir yapıdan, yapılış amacı doğrultusunda, güvenli olması, estetik olması, ekonomik olması ve işlevsel olması beklenmektedir. Bununla birlikte mimari yapılar işlevlerine uygun olarak işitsel, görsel, ısısal, dokunsal ve kokusal konfor koşullarına uygun tasarlanmalı ve inşa edilmelidir. Özellikle son yıllarda günümüzün sosyoekonomik yaşam koşulları nedeniyle işitsel konfor ihtiyacı ön plana çıkmaktadır. Bu doğrultuda ülkemizde 2017 yılında Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik yayımlanmış, yapılardan sağlanması beklenen akustik konfor koşullarının sınırları objektif ve sayısal bir şekilde belirlenmiştir. Yönetmelik doğrultusunda hedeflenen akustik performansın sağlanabilmesi için TS EN ISO 12354 standartlar serisine göre tasarım, TS EN ISO 10140 standartlar serisine göre akredite laboratuvarlarda test edilmiş, ses yalıtım düzeyi bilinen malzemeler ve sistemler kullanılarak doğru uygulama ve TS EN ISO 16283 standartlar serisine göre saha ölçümleri yapılarak hedeflenen akustik performans koşullarıyla karşılaştırmalar yapılmaktadır. İşletme esnasında yapılan iyileştirmeye yönelik çalışmaların verimi daha düşük olduğu için doğru tasarım, doğru malzeme ve sistem seçimi ve doğru uygulama, işletme esnasında akustik açıdan yaşanabilecek olumsuz durumların önüne geçilebilmesi için önem arz etmektedir. Darbe sesi yalıtımına yönelik önlemler yüzer döşeme uygulamasıyla veya parke altı, seramik altı, PVC kaplama altı gibi döşeme kaplaması altında darbe sesi yalıtım malzemelerinin kullanımıyla alınmaktadır. Bu nedenle yanlış/eksik tasarımın, malzeme seçiminin ve uygulamanın, işletme esnasında düzeltilebilmesi için tüm döşeme sisteminin yeniden inşası gerekmektedir. Bunun sonucu olarak insanlar, darbe sesi düzeyi bakımından konforsuz bir ortamda yaşamak zorunda kalabilmekte veya konforsuzluğun çözümü için uzun süreli, yüksek maliyetli ve inşaat aşamasına kıyasla daha düşük verimli uygulamalarla çözüme yönelebilmektedirler. Yapılan teorik ve deneysel çalışmalar ve literatürden edinilen bulgular, mevcut hesaplama yöntemine göre elde edilen hesaplama sonuçlarıyla, laboratuvar ölçümleri arasında önemli farkların olduğunu ortaya koymuştur. Bu nedenle bu çalışma kapsamında; - Darbe sesi düzeyi bakımından akustik konforun sağlanabilmesi için yüzer döşeme uygulamasının gerekliliği değerlendirilmiş ve akustik tasarım aşamasında kullanılabilecek yönlendirici nitelikte bir çıktı elde edilmiştir. - Laboratuvar ölçümleri ile hesaplama sonuçları arasındaki farka neden olan etmenler değerlendirilmiş, TS EN 29052-1, TS EN ISO 12354-2 ve TS EN ISO 10140-3 standartları için geliştirme önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Increasing population, developing technology and industrialization shape the socioeconomic structure of today's world and push people to live together in cities and high-rise buildings by increasing urbanization. These developments cause a change in expectations from sheltering, which is one of the most basic needs of people. An architectural structure is expected to be safe, aesthetic, economical and functional in line with the purpose of its construction. In addition, architectural structures should be designed and built in accordance with auditory, visual, thermal, tactile and olfactory comfort conditions in accordance with their functions. Especially in recent years, the need for acoustic comfort has come to the fore due to today's socioeconomic living conditions. In this direction, the Regulation on the Protection of Buildings Against Noise was published in our country in 2017, and the limits of acoustic comfort conditions expected from buildings were determined in an objective and numerical way. In order to achieve the targeted acoustic performance in line with the regulation, design should be done according to TS EN ISO 12354 standards series, correct application should be done with using materials and systems which are tested in accredited laboratories according to TS EN ISO 10140 standards series, and field measurements should be done according to TS EN ISO 16283 standards series. And comparisons between field measurements and performance conditions form regulations should be made. Since the efficiency of the improvement applications during the operation is lower, the correct design, the correct material and system selection and the correct application are important in order to prevent the negative situations that may be experienced in terms of acoustics during the operation. Measures for impact sound insulation are taken by the application of floating flooring or the use of impact sound insulation materials under flooring such as under parquet, under ceramic tiles, under PVC coating. That is why the entire flooring system needs to be rebuilt so that incorrect/incomplete design, material selection and application can be corrected during operation. As a result, people may have to live in an uncomfortable environment in terms of impact sound level, or they may turn to solutions with long-term, high-cost and less efficient applications compared to the construction phase for the solution of the discomfort. Measures for impact sound insulation are taken by the application of floating flooring or the use of impact sound insulation materials under flooring such as under parquet, under ceramic tiles, under PVC coating. For this reason, the entire flooring system needs to be rebuilt in order to correct the wrong/incomplete design, material selection and application during operation. As a result, people may have to live in an uncomfortable environment in terms of impact sound level, or they may turn to solutions with long-term, high-cost and less efficient applications compared to the construction phase for the solution of the discomfort. The findings obtained from the studies and researches revealed that there are important differences between the calculation results obtained according to the current calculation method and the laboratory measurements. Therefore, in this study; - The necessity of floating floor application in order to provide acoustic comfort in terms of impact sound level has been evaluated and a guiding output that can be used in the acoustic design phase has been obtained. - The factors causing the difference between laboratory measurements and calculation results were evaluated, and improvement suggestions were presented for TS EN 29052-1, TS EN ISO 12354-2 and TS EN ISO 10140-3 standards.