Çalışma mekanlarında aydınlatma tasarımını etkileyen etmenler
The factors affecting lighting design in workspaces
  1. Tez No: 835615
  2. Yazar: ZEYNEP KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAKBULE TUBA BOSTANCI BASKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışma mekanları, birden fazla kişinin birbirleri ile etkileşim halinde olduğu, yapılan işin niteliğine göre farklı boyutlara sahip olan çalışma alanları olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde iş alanlarının çeşitlenmesi ve gelişen teknolojiler ile birlikte ofis mekanlarında gereksinimler de değişmektedir. Günlerinin büyük bir bölümünü ofislerde geçiren çalışanlar için iç mekânda görsel, işitsel, ısısal vb. konforun sağlanması büyük önem taşımaktadır. İnsanın çevresiyle olan ilişkisinde en büyük paya sahip olan algılama biçimi görsel algılamadır. Özellikle ofisler gibi görsel eylemlerin fazla olduğu mekanlarda görsel konforun sağlanması zorunludur. Görsel konfor ise, aydınlatma tekniği yönünden, iyi görme koşullarını sağlayacak düzenlerin oluşturulması ile gerçekleştirilebilir. Bu düzenleri oluştururken yapılan aydınlatma tasarımlarında insanın fizyolojik, psikolojik ve biyolojik gereksinimlerinin yanı sıra iç mekânın mimari yapısının ortaya konması ve enerji verimliliği konularına da dikkat edilmelidir. Bu tezde, farklı tip çalışma mekanlarında görsel konfor koşullarını sağlayan, iç mekânın mimari özelliklerini destekleyen ve bunlarla birlikte sürdürülebilirlik bağlamında verimli ve etkin çözümlerin uygulandığı aydınlatma düzenleri oluşturulmuştur. Belirlenen aydınlatma düzeni kurguları üzerinden, çalışma mekanlarında aydınlatma tasarımı çözümleri incelenerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Workspaces are defined as areas where multiple individuals interact with each other, varying in dimensions based on the nature of the work being conducted. In today's world, with the diversification of job fields and advancing technologies, the requirements within office spaces are also changing. Providing visual, auditory, thermal, and other forms of comfort indoors holds great importance for employees who spend a significant portion of their days within office environments. The most influential aspect of human interaction with their surroundings is visual perception. Particularly in spaces like offices where visual actions are abundant, ensuring visual comfort is essential. Visual comfort can be achieved through lighting techniques that establish arrangements ensuring optimal viewing conditions. When creating these arrangements through lighting design, attention should not only be given to the physiological, psychological, and biological needs of individuals, but also to revealing the architectural characteristics of the interior space and focusing on energy efficiency. This thesis focuses on creating lighting arrangements that facilitate visual comfort in various types of workspaces, support the architectural features of the interior, and concurrently implement efficient and effective solutions within the context of sustainability. Through the proposed lighting schemes, lighting design solutions in workspaces are examined and assessed, aiming to achieve these objectives.