Yüksek teknoloji ürünlerinin talep tahmini ve envanter planlaması için entegre bir yaklaşım: Güvenlik kameraları için uygulama çalışması
An integrated approach for demand forecasting and inventory planning of highly technological products: Implementation study for security cameras
  1. Tez No: 868195
  2. Yazar: İZEL ÖRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU YÜKSEL ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Stok yönetimi firmaların üretim ve tedarik süreçlerindeki önemli aşamalardan bir tanesi olmasına karşın bazı durumlarda ikinci planda kalabilmektedir. Tez kapsamında, birinci önceliği müşteri isteklerini karşılamak olan bir kurumda stok yönetimi alanında iyileştirme yapmak amaçlanmıştır. Bunu yapabilmek için kurumun en çok rağbet gören ürünlerinden olan güvenlik kameralarına gelen talepler incelenmiş, bu taleplerin tahmin yöntemindeki gelişime açık noktalar araştırılmıştır. Kurumda ürün satışları projelere bağlı olarak yürütülmekte ve güvenlik kameraları satışı yapılan entegre sistemin kritik bir bileşeni olarak yerini almaktadır. Tahminler buna bağlı olarak proje yönetim ekiplerince yapılmakta ve yıl içerisinde çeşitli nedenlerle güncellenebilmektedir. Öngörülemeyen proje artış ya da azalışları, kameraların kurulacağı sahanın durumu sebebiyle satışların planlanandan erken ya da geç gerçekleşmesi nedenleriyle net bir tahminleme yapmak mümkün olamamaktadır. Taleplerin miktar ve sıklığı belirtilen sebeplerle değişkenlik gösterdiğinden klasik talep tahmin yöntemleri ile tahmin yürütmeye uygun olmadığı belirlenmiş, aralıklı talep tahmin yöntemlerinin kullanılmasının daha uygun olacağı sonucuna varılmıştır. Bu nedenle çeşitli aralıklı talep tahmin yöntemleri kullanılarak son iki yıl için yıllık toplam satış miktarı tahmin edilmiştir. Tahminler için projelerde en çok tercih edilen üç kamera tipi kullanılmıştır. Sonuçlar proje ekiplerince yıl başlangıcında yapılan tahminlerle karşılaştırılmıştır. Tezin ikinci kısmında, talep tahmini yapılan bir kamera tipine yönelik envanter planı oluşturulmuştur. İlgili kamera için, en az hata oranına sahip olan aralıklı talep tahmin yönteminin tahmin ettiği satış miktarı kullanılmış, daha önceki yıllardaki gerçekleşme oranlarına göre çeyreklere paylaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar proje ekiplerince yapılan planlarla karşılaştırılmıştır. Bahsi geçen talep tahmin ve envanter planlama yaklaşımları ile daha etkin bir stok yönetimi yapılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Stock management is one of the important stages in the production and supply processes of companies. However, it can remain in the background in some cases. Within the scope of the thesis, it is aimed to make improvements on stock management in an institution whose first priority is to meet customer demands. In order to do this, the demands for security cameras, one of the most popular products of the institution, were examined and the areas open to improvement in the forecasting method of these demands were investigated. Sales in the institution are carried out according to projects, and security cameras take their place as a critical component of the integrated system sold. Estimates are accordingly made by project management teams and may be updated throughout the year for various reasons. It is not possible to make a clear forecast due to unforeseen project increases or decreases, sales occurring earlier or later than planned due to the condition of the field where the cameras will be installed. Since the amount and frequency of demands vary for the reasons stated, it has been determined that classical demand forecasting methods are not suitable for forecasting, and it has been concluded that it would be more appropriate to use intermittent demand forecasting methods. For this reason, the annual total sales amount was estimated for the last two years by using various intermittent demand forecasting methods. The three most preferred camera types in the projects were used for estimations. The results were compared with the predictions made by the project teams at the beginning of the year. In the second part of the thesis, an inventory plan was created for a camera type for which demand was estimated. For the relevant camera, the sales amount estimated by the intermittent demand forecasting method, which has the least error rate, was used and was divided into quarters according to the realization rates in previous years. The results obtained were compared with the plans made by the project teams. It has been concluded that more effective stock management can be achieved with the mentioned demand forecasting and inventory planning approaches.