Design of a folding tail fin for a tactical missile
Taktik bir füze için katlanır kuyruk tasarımı
- Tez No: 868202
- Danışmanlar: PROF. DR. BORA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Füzeler ateşlenene kadar depolama, idame ve taşıma durumlarında genellikle kanister içerisinde muhafaza edilmektedir. Sistem dizayn bakış açısıyla bakıldığında füzenin tasarım gereklilikleri öncesinden belirlenip atanmaktadır. Mesafe, ağırlık, taşıma ve atış hücresinin limitleri gibi nedenlerle kanisterin boyutlarını artırmak mümkün değildir. Bu nedenden dolayı füze paketlemesi doğrudan kanister ölçülerinden etkilenmektedir. Füzenin sınır noktaları kanat, kanard, kuyruk yada kontrol yüzeyleri tarafından tanımlandığından dolayı, bu parçaları katlayıp daha az yer işgal ederek kanister içerisine sığmak gerekmektedir. Bu çalışmada katlanır kuyruk tasarımı gerçekleştirilmiştir. Tasarım, analiz, imalat ve test prosedürlerinin detayları paylaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
Guided missiles are generally stored in missile canisters during storage, handling and transit up to missiles are fired. In system design perspective, the design requirements of missiles are defined beforehand and assigned. Due to space, weight, transportation, launch cell limitations, it is not possible to increase dimensions of missile canisters. Because of this reason, missile packaging is directly affected by canister dimensions. Since the missile extremities are defined by wing, canard, tail or control surfaces; It is necessary to fold those parts to fit into canisters while decreasing the space occupied. In this study design of a folding tail fin mechanism has been carried out. Details of design, analysis, manufacturing and test procedures will be examined.