Design and construction of a folding mechanism for a radar system
Radar sistemi için katlanma mekanizması geliştirilmesi
  1. Tez No: 596921
  2. Yazar: HÜNKAR KEMAL YURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ EMRE TURGUT, PROF. DR. ERES SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezde, iki antenden oluşan radar sistemi için geliştirilen 1 serbestlik dereceli katlanma mekanizması sunulmuştur. Problem için gereksinimleri sağlayan uygun mekanizma çözümü, üzerinde kavramsal olarak çalışılan farklı mekanizma alternatifleri arasından sistematik olarak seçilmiştir. Seçilen mekanizma alternatifi üzerinde detaylı sentez ve analiz çalışmaları yapılmış ve mekanizma radar sistemine uyarlanmıştır. Geliştirilen katlanma mekanizmasının radar sistemine uyarlanması ile oluşturulan 3B model dosyası üzerinde modal ve statik mukavemet analizleri yapılarak, beklentiler doğrultusunda tasarım iyileştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a folding mechanism with 1 degrees of freedom is designed and constructed for a two-antenna radar system. The optimum mechanism for the problem is systematically selected among the conceptual mechanism alternatives. Then, a detailed synthesis and analysis study is performed on the selected mechanism, and the mechanism is implemented to the geometry of the radar system. By performing modal and strength analyses on the 3D model of the folding mechanism created during the implementation study, the design is improved and finalized according to the system requirements.