İslam hukukunda hâkimlik meslek etiği ve pozitif Türk hukukuyla mukayesesi
Ethics of judgeship in Islamic law and its comparison with positive Turkish law
  1. Tez No: 868212
  2. Yazar: FATMA PALANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERTER RAHMİ TELKENAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yargı etiği ilkelerinin belirlenmesi, dünya genelindeki hukuk sistemlerinin temel taşlarından biri olmuştur. Bu ilkeler, âdil, tarafsız ve etkin yargı süreçlerinin yürütülmesini amaçlar, böylece adalet sistemi toplum nezdinde güvenilir kalır. İslam hukukunda da adalet, merkezi bir yer tutar ve hâkimlerin uyması gereken ahlaki standartlar belirlenmiştir. Bu standartlar, hâkimlerin uzmanlık, tarafsızlık, bağımsızlık, âdillik, dürüstlük ve güvenilirlik gibi niteliklere sahip olmalarını ve toplum tarafından bu şekilde algılanmalarını gerektirir. İslamî yargı ilkeleri, Hz. Peygamber döneminden itibaren uygulamada yer almış, zamanla gelişerek yazılı hukuki metinlere dönüşmüş ve resmi yargı kuralları haline gelmiştir. Bu çalışmada, tarihsel belgelerde yer alan yargı etiği ilkelerini, günümüzde uluslararası alanda kabul gören ilkelerle karşılaştırmalı bir şekilde ele alıyoruz. Bu karşılaştırma, tarihsel ve kültürel bağlamda önemli bir perspektif sunmakta ve günümüz hukuk dünyasının evrensel değerlerle olan etkileşimini gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
The establishment of ethical principles for the judiciary has been a fundamental priority throughout the history of legal systems worldwide. These principles aim insurethat judicial processes are conducted fairly, impartially, and effectively, thereby maintaining public trust in the justice system. In Islamic law, justice has been accorded significant importance, and moral behavioral standards for judges have been established. According to these standards, judges are expected to possess and be perceived by the community as having qualities such as expertise, impartiality, independence, fairness, honesty, and reliability. The principles related to judiciary in Islam have been in practice since the time of Prophet Muhammad, evolving over time and eventually formalizing into written legal documents, thereby acquiring an official status as rules to be followed by judicial authorities. In this study, we present a comparative analysis of the principles of judicial ethics emphasized in historical documents with those accepted in contemporary international conventions. This comparison offers a critical perspective within a historical and cultural context, highlighting the interaction of the modern legal world with universal values.