Yeni nesil dizileme teknolojisinin metastatik solid tümör olgularında, tedavi değişikliğine ve sağ kalıma olan etkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the impact of next-generation sequencing technology on treatment changes and survival in cases of metastatic solid tumors
  1. Tez No: 868221
  2. Yazar: ZEYNEP İPEK GEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BALA BAŞAK ÖVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Metastatik solid tümörler, kanserin ilerlemiş ve agresif bir evresini ifade eden ve tedavi seçeneklerini sınırlayan bir durumdur. Yeni Nesil Dizileme Teknolojisi (NGS), kanser hastalarının genetik profillerini daha detaylı bir şekilde analiz etmemize imkan tanır ve hedeflenebilir mutasyonları belirleyerek kişiselleştirilmiş tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesine yardımcı olur. Bu çalışmanın amacı, hastaların NGS ile hedeflenebilir mutasyon saptanma oranı, hedeflenebilir mutasyon saptanan olgularda tedaviye başlama oranı ve tedavi değişikliklerinin sağ kalım üzerindeki etkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi, Tıbbi Onkoloji Polikliniğinde 2021-2023 yılları arasında tedavi ve takip edilen toplam 882 solid organ tümörü olan hastaların dosyaları geriye dönük olarak değerlendirildi. Hastaların 54 tanesinde tedavisi sırasında NGS testi yapılmıştı. 18 yaşının üzerinde olan, ileri evre solid tümör ve histopatolojik tanısı olan, en az 1 basamak sistemik tedavi alan ve çalışmaya dahil edilmek için onay veren hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, evre, performans durumu gibi demografik özellikleri, aldığı tedaviler, tümörün patolojik özellikleri, NGS sonuçları, yaşam süreleri hastaların dosyasından retrospektif olarak elde edildi ve korelasyon analizi yapıldı. Bulgular: Retrospektif olarak kaydedilen, metastatik solid tümör olgularının cinsiyet, yaş, evre, tümörün histopatolojisi, NGS'te saptanan ve hedeflenebilen mutasyonlar, TMB skoru, MSI sonuçları, metastaz yerleri tablolaştırıldı. NGS testi yapılmış 54 hastanın %46'sında(25 hastada) daha önceden bilinmeyen hedeflenebilir genetik mutasyon tespit edildi. Sonuç: Daha önceden hedeflenebilir mutasyon saptanmamış ve tedavi şansını tüketmiş 54 hastanın 25 tanesinde NGS ile yapılan genetik analiz sonucu hedeflenebilir genetik mutasyon tespit edildi. Bu olgulardan 8 tanesindeki tedavi değişikliği, NGS ile tespit edilen genetik mutasyonlar sayesinde olmuştur. Sağ kalım analizi yapıldığında, hedefli tedavi alan ve almayan grup arasındaki fark istatistiksel anlamlı bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: Metastatic solid tumors represent an advanced and aggressive stage of cancer that limits treatment options. Next-Generation Sequencing Technology (NGS) allows for a more detailed analysis of cancer patients' genetic profiles, identifying targetable mutations to aid in the development of personalized treatment approaches. This study aims to retrospectively evaluate the detection rate of targetable mutations via NGS, the initiation rate of treatment in cases with detected targetable mutations, and the impact of treatment changes on survival. Materials and Methods: The files of a total of 882 patients with solid organ tumors treated and followed at Yeditepe University Koşuyolu Hospital, Medical Oncology Clinic between 2021 and 2023 were retrospectively reviewed. NGS tests were performed during treatment for 54 of these patients. Patients over the age of 18, with advanced stage solid tumors and histopathological diagnosis, who received at least one line of systemic treatment and consented to participate in the study were included. Demographic characteristics of the patients such as age, sex, stage, performance status, treatments received, pathological characteristics of the tumor, NGS results, and survival times were retrospectively obtained from the patients' files, and correlation analysis was performed. Results: The sex, age, stage, histopathology of the tumor, mutations detected and targetable by NGS, TMB score, MSI results, and metastasis locations of cases with metastatic solid tumors were tabulated retrospectively. In 46% of the 54 patients tested with NGS (25 patients), targetable genetic mutations were identified. Conclusion: Targetable genetic mutations were detected in 25 of the 54 patients who had not previously been identified with targetable mutations and had exhausted their treatment options, through genetic analysis with NGS. 8 patients had a chance to have new treatment according to their genetic mutations found by NGS. When survival analysis was performed, no statistically significant difference was found between the group receiving targeted therapy and the group not receiving it.