Öğrenme güçlüğü olan ve olmayan öğrencilerin veri işleme alanındaki yeterlilik düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of proficiency levels of students with and without learning disabilities in data processing
  1. Tez No: 868220
  2. Yazar: HACER AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada öğrenme güçlüğüne sahip olan öğrenciler ve normal gelişim gösteren akranlarının veri işleme öğrenme alanındaki yeterlilik düzeylerinin karşılaştırması amaçlanmıştır. Araştırmada ayrıca cinsiyet faktörünün başarı düzeyine etkisi olup olmadığıda incelenmiştir. Çalışma 25 öğrenme güçlüğüne sahip olan öğrenci ve 25 normal gelişim gösteren akranı olmak üzere 50 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların tümü Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilkokullarda öğrenim gören 3. sınıf öğrencileridir. Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve normal gelişim gösteren öğrencilerin tümü 32 tane açık uçlu soru ve test sorularından oluşan Veri İşleme Başarı Testi ile değerlendirilmiş ve demografik bilgileri içeren kişisel bilgi formu kullanılarak bilgileri toplanmıştır. Başarı testiyle toplanan bulgular bilgisayar ortamında SPSS paket programı mann-whitey U testi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre Veri İşleme Başarı Testinde öğrenme güçlüğüne sahip olan öğrencilerin normal gelişim gösteren akranlarına oranla anlamlı derecede düşük puan aldıkları sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin başarı testi puanları cinsiyet faktörüne göre karşılaştırıldığında her iki öğrenci grubunda da anlamlı bir fark bulunamamıştır. Araştırmanın sonuçları ilgili literatür ve teorik görüşler çerçevesinde tartışılmış, araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, a comparison of data processing learning domain proficiency levels between students with learning difficulties and their typically developing peers was aimed. Additionally, the impact of gender on achievement levels was examined. The study was conducted with 50 students, comprising 25 students with learning difficulties and 25 typically developing peers. All participants were third-grade students enrolled in elementary schools affiliated with the Ministry of National Education. Students with learning difficulties and typically developing students were evaluated using a Data Processing Achievement Test consisting of 32 open-ended and multiple-choice questions, and their information was collected using a personal information form containing demographic data. The data collected through the achievement test were analyzed using the Mann-Whitney U test in the SPSS statistical software package. According to the analysis results, students with learning difficulties obtained significantly lower scores on the Data Processing Achievement Test compared to their typically developing peers. When the test scores of students were compared based on gender, no significant difference was found in either student group. The findings of the study were discussed within the relevant literature and theoretical frameworks, and recommendations were made for researchers.