Enerji konulu uluslararası yatırım antlaşmalarında ortaya çıkan uyuşmazlıkların ICSID Tahkiminde çözümü
Resolution of disputes arising in international investment agreements on energy by ICSID Arbitration
- Tez No: 868236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZERCAN BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Hukuk, Energy, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Araştırma konumuz temelde uluslararası yatırım hukukunda enerji yatırımları, bu yatırımlarda ortaya çıkan uyuşmazlıklar ve bu uyuşmazlıkların ICSID Tahkiminde çözümü üzerinedir. Bu bağlamda çalışma iki bölüm olarak kurgulanacak ve ilk bölümde enerji yatırımı temelinde uluslararası yatırım hukuku incelenecektir. İkinci bölümde ise uluslararası enerji konulu yatırımlarda ortaya çıkan uyuşmazlıklar ve bu uyuşmazlıkların ICSID Tahkiminde çözümü ele alınacaktır. Çalışmaya birinci bölümde ilk olarak uluslararası yatırım hukukunun tarihsel gelişiminin incelenmesi ile başlayacağız. Sonrasında uluslararası yatırım hukukunun kaynakları ve kavramlarını inceleyeceğiz. Birinci bölümün son başlığında ise enerji yatırım türlerini ele alacağız. Çalışmanın ikinci bölümü olan uluslararası enerji konulu yatırımlarda ortaya çıkan uyuşmazlıkların incelenmesine ise öncelikle ilgili uyuşmazlıkların neyden kaynaklandığı ve bu uyuşmazlıkların neler olduğunun değerlendirmesi ile başlayacağız. Sonrasında uyuşmazlık çözüm yöntemlerini ele alacak ve tahkim yöntemini özel olarak ayrıca inceleyeceğiz. Tahkim yöntemi hakkındaki genel bir incelemeden sonra uluslararası yatırımlardan kaynaklanan uyuşmazlıkların çözüm merkezi olan ICSID'i ise detaylıca ele alacağız. Bu bağlamda da öncelikle ICSID Tahkiminin temel özelliklerini ele alıp tarihsel gelişimi, yapısı ve işlevi üzerine genel bir inceleme yapacağız. Daha sonra çalışmanın bu kısmına kadar gerçekleştirmiş olduğumuz teorik incelemeyi, somut veriler ve örneklendirmelerle inceleyerek ilgili teorik bilgilerin pratiğini inceleyeceğiz. Bu bağlamda ICSID Tahkimine konu olmuş ve Türkiye Cumhuriyeti veya kişilerinin de taraf olduğu ilgili uyuşmazlıkları inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
Our research topic is basically energy investments in international investment law, disputes arising in these investments and the resolution of these disputes in ICSID Arbitration. In this context, the study will be structured in two parts and in the first part, international investment law will be examined on the basis of energy investment. In the second part, disputes arising in international energy-related investments and the resolution of these disputes in ICSID Arbitration will be discussed. In the first part, we will start by examining the historical development of international investment law. Afterwards, we will examine the sources and concepts of international investment law. In the last title of the first part, we will discuss energy investment types. In the second part of the study, we will begin to examine the disputes that arise in international energy-related investments by first evaluating the reasons for the relevant disputes and what these disputes are. Afterwards, we will discuss dispute resolution methods and specifically examine the arbitration method. After a general review of the arbitration method, we will discuss ICSID, the center for the resolution of disputes arising from international investments, in detail. In this context, we will first discuss the basic features of ICSID Arbitration and make a general review of its emergence and historical development. Then, we will examine the theoretical analysis we have carried out until this part of the study with concrete data and examples and examine the practice of the relevant theoretical knowledge. In this context, we will examine the relevant disputes that have been subject to ICSID Arbitration and to which the Republic of Turkey or its persons are parties.