Utilizing the Laplace residual power series approach for the fractional Kawahara formula
Kesirli Kawahara formülü için Laplace rezidü kuvvet serisi yaklaşımının kullanılması
- Tez No: 868243
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFENUR CEBESOY ERDAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMER RAAD YASEEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tezde, Laplace rezidü kuvvet serisi tekniğini, rezidü kuvvet serisi tekniğine kıyasla sonlu enerji ve zaman yoluyla limitler kavramıyla birleştirerek, Kawahara formülü ile ilişkili birçok doğrusal olmayan ve kesirli kısmi problem kavramsal olarak çözülmüştür. Bu, hızla yakınsayan seri şekillerinde incelemeler ve yaklaşımlarla sonuçlanmıştır. Önerilen stratejinin pratik, verimli veya anlaşılır olup olmadığının belirlenmesi için iki test ve grafikler kullanılarak bu strateji birden fazla konu üzerinde test edilmiştir. Toplanan verilerin analizi, daha önce bahsedilen yaklaşımın doğrusal olmayan teknolojik problemlere çözüm bulmak için uygun, doğru ve basit olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
By combining Laplace's residual power series technique with the concept of limits through finite energy and time compared to the residual power series technique, many nonlinear and fractional partial problems related to the Kawahara formula are conceptually solved in this thesis. This results in investigations and approximations in rapidly converging series shapes. The proposed strategy is tested on multiple subjects to determine whether it is practical, efficient, or clear using two tests and the graphs. Analysis of the collected data shows that the previously mentioned approach is suitable, accurate and simple to find solutions to non-linear technological problems.