Pilotların spor yapma alışkanlıklarının stres altında karar verme stilleri üzerine etkisi
The effects of pilots' sports habits on their decision-making styles under stress
  1. Tez No: 868242
  2. Yazar: SULTAN ÜŞENMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE DONUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sivil Havacılık, Spor, Civil Aviation, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırmanın amacı, pilotların spor yapma alışkanlıklarının stres altında karar verme stilleri üzerine etkisinin belirlenmesidir. Bu kapsamda araştırmanın örneklemini Türkiye'de çeşitli hava yollarında ticari lisanslı (ATPL) pilotluk yapan 365 pilot oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Cohen, Kamarck ve Mermelstein (1983) tarafından geliştirilen ve Baltaş ve diğ. (1998) ve Eskin ve diğ. (2013) tarafından Türkçeye uyarlanan Algılanan Stres Ölçeği ile Scott ile Bruce (1995) tarafından geliştirilen ve Taşdelen (2002) tarafından Türkçeye uyarlanan Genel Karar Verme Stilleri Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğunun test edilmesi amacıyla Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk analizleri ile histogram ve Q-Q Plot grafiklerinden faydalanılmıştır. Verilerin normal dağılım varsayımını karşılamadığı görüldüğünden, çoklu grup karşılaştırmaları için Kruskal-Wallis H tesi, ikili grup karşılaştırmaları için ise Mann-Whitney U testi gerçekleştirilmiştir. Değişkenler arasındaki korelasyon düzeylerinin tespit edilebilmesi için ise Sprearman rho testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the effect of pilots' sports habits on decision-making styles under stress. In this context, the sample of the research consists of 365 pilots who are commercially licensed (ATPL) pilots on various airlines in Turkey. As a data collection tool in the research, it was developed by Cohen, Kamarck and Mermelstein (1983) and developed by Baltas and others (1998) and Eskin and others. The Turkish version of the Perceived Stress Scale (2013) and the Turkish version of the General Decision-Making Styles Scale (Taşdelen, 2002) developed by Scott and Bruce (1995) were used. Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk analyses, histograms and Q-Q Plot graphs were used to test the suitability of the data for normal distribution. Since it was found that the data did not meet the normal distribution assumption, the Kruskal-Wallis H test was performed for multiple group comparisons and the Mann-Whitney U test was performed for dual group comparisons. In order to determine the correlation levels between the variables, the Sprearman rho test was performed.