Çocuk proksimal femur valgus osteotomisi yapılan hastalarda kalça eklemi uyumunun radyolojik ve fonksiyonel olarak değerlendirilmesi
Evaluation of hip joint compatibility radiologically and funcionally in patients undergonig proximal femoral valgus osteotomy
  1. Tez No: 868248
  2. Yazar: NOURALDIN KHAROUSHA
  3. Danışmanlar: DOÇ. CENK ERMUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Çalışmanın amacı, farklı koşullar için pediatrik hastalarda yapılan proksimal femoral valgus osteotomisi'nin (PFVO) sonuçlarını gözden geçirmektir. Gelişimsel kalça displazisi (GKD), femur baş epifiz kayması (FBEK), Legg-Calvé-Perthes hastalığı ve femur boynu kırıkları gibi çeşitli pediatrik kalça bozukluklarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Ameliyatı daha önce geçirmiş olan hastaları seçerek cerrahi sonuçlarını, hasta dosyalarını, radyolojik değerlendirmelerini ve post-operatif komplikasyonların klinik muayenesini araştırmaktır. Çalışmaya katılan toplam hasta sayısı 22 idi. Takip süresi ortalama 73 ay ve hastalaın yaş ortalaması 15 yaş idi. Preoperatif ve postoperatif radyolojik görüntülerin detaylı değerlendirilmesini takiben Wiberg Açısı (WA), asetabulum keskinlik açısı (AKA), ekstrüzyon indeksi (EI) ve boyun-şaft açısı (BŞA), artikülo-trokantenterik mesafesi (ATM) içerecek şekilde önceden belirlenmişti. Cerrahi prosedürün etkinliğini değerlendirmek için tüm bu sonuçların ortalamaları hesaplanmıştır. BŞA açısında ameliyat öncesi değerlere kıyasla önemli bir artış olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to review the results of proximal femoral valgus osteotomy (PFVO) performed in pediatric patients for different conditions. It is used to treat various pediatric hip disorders such as developmental dysplasia of the hip (DDH), slipped capital femoral epiphysis (SCFE), Legg-Calvé-Perthes disease, and femoral neck fractures. Our aim is to investigate the surgical results, patient files, radiological evaluations, and clinical examination of post-operative complications by selecting patients who have previously undergone the surgery. The total number of patients participating in the study was 22. The average follow-up period was 73 months, and the average age of the patients was 15 years. Following a detailed evaluation of preoperative and postoperative radiological images, parameters such as Wiberg angle (WA), acetabular sharpness angle (ASA), extrusion index (EI), neck-shaft angle, and articulo-trochanteric distance (ATD) were predetermined. The averages of all these results were calculated to evaluate the effectiveness of the surgical procedure.