Üst gastrointestinal sistem kanama hastalarında endoskopi ihtiyacı kararının makine öğrenmesi algoritmasıyla verilmesi
Determination of endoscopy necessity in gastrointestinal bleedingpatients using machine learning algorithm
- Tez No: 868247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Gastroenteroloji, Emergency Medicine, Gastroenterology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş ve Amaç Üst gastrointestinal (GİS) kanama, sık görülen ve mortalite ve morbiditesi açısından önemli bir sağlık sorunudur. Üst GİS kanamalarının yönetiminde endoskopi, hem tanısal hem terapötik öneme sahiptir. Glasgow Blatchford Skoru (GBS), hastaların endoskopi ihtiyacını değerlendirmede kullanılır ve düşük riskli hastaları belirlemede etkiliyken, yanlış pozitifliği yüksektir. Biz de bu çalışmada, makine öğrenmesi modelleri kullanarak acil servise üst GİS kanaması sebebiyle başvuran hastalarda gereksiz endoskopi yapılan vakaları azaltmayı ve daha yüksek spesifitedeki tahminlerle maliyet ve iş gücü kaybını önlemeyi amaçlamaktayız. Materyal ve Metod Etik kurul onayı alınarak başlatılan çalışmamız, retrospektif, gözlemsel, kesitsel ve analitik niteliktedir. Vaka grubumuz 1 Ocak 2015 ve 1 Ağustos 2022 tarihleri arasında, acil servise üst GİS kanama ön tanısıyla başvuran ve endoskopi yapılan 18 yaş ve üstü hastaları kapsamaktadır. Python 3.9.0 kullanılarak oluşturulan makine öğrenmesi modelleri ile hastaların endoskopi ihtiyacının belirlenmesi amaçlanmıştır. Power analizi sonucunda, anlamlı bir fark tespit edebilmek için toplam 1146 hastanın gerektiği ve bu hastalardan randomize seçilen %30'unun (343 vaka) internal validasyon grubunda değerlendirilmesi gerektiği, %70'iyle de (666 vaka) makine öğrenmesi modellemesi yapılması kararlaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective Upper gastrointestinal (GI) bleeding is a common health issue with significant mortality and morbidity. In the management of upper GI bleeds, endoscopy plays a crucial role both diagnostically and therapeutically. The Glasgow Blatchford Score (GBS) is used to assess patients' need for endoscopy and is effective in identifying low-risk patients, although it has a high rate of false positives. In this study, we aim to use machine learning models to reduce unnecessary endoscopies in patients presenting to the emergency department with upper GI bleeding, thereby preventing the loss of resources and manpower through more accurate predictions with higher specificity. Materials and method Our study, initiated after obtaining ethical approval, is retrospective, observational, cross-sectional, and analytical in nature. Our case group includes patients aged 18 years and over who presented to the emergency department with a preliminary diagnosis of upper GI bleeding and underwent endoscopy between January 1st, 2015, and August 1st, 2022. The goal is to determine the need for endoscopy in patients using machine learning models created with Python 3.9.0. Power analysis results indicated that a total of 1146 patients are required to detect a significant difference, and it was decided that 30% of these patients (343 cases), randomly selected, should be evaluated in an internal validation group, with machine learning modeling conducted on the remaining %70 (666 cases).