Denetim komitesi özelliklerinin firma performansı üzerindeki etkisi: BİST 100'de bir uygulama
The effect of audit committee characteristics on firm performance: An application in BIST 100
- Tez No: 868279
 - Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BEKCİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 48
Özet
Firmalarda, kurumsa yönetim uygulamalarının yetersiz olması ve finansal raporlarda yapılan manipülasyonlar muhasebe skandallarına neden olmaktadır. Hissedarların ve yatırımcıların güvenini sağlamak amacıyla firmalar şeffaf ve güvenilir finansal raporlar hazırlamaları gerekmektedir. Bu doğrultuda, finansal raporların güvenilirliğini denetim komiteleri tarafından kontrol edilmeli ve bu sürecin iyileştirilmesi açısından firmalarda aktif rol oynamalıdır. Kurumsal yönetim ilkeleri kapsamında denetim komiteleri, şeffaf finansal rapor hazırlanmasında kilit görev üstlendiği ileri sürülmektedir. Bu doğrultuda araştırmanın amacı, 2010-2020 yılları arasında BİST 100'de faaliyet gösteren firmaların denetim komitesi özelliklerinin firma performansı üzerindeki etkisini incelemektir. Firmalara ait veriler panel veri analiz yöntemi ile tahmin edilmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda iki model kurulmuştur. Araştırmanın bulguları, aktif karlılıkla denetim komitesi toplantı sayısı arasında anlamlı ilişki olmadığı sonucu elde edilirken hisse başına kazanç ile denetim komitesi büyüklüğü arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçları, hissedarların, yatırımcıların ve diğer bilgi kullanıcıların finansal raporlama süreçlerinin izlenmesinde denetim komitesi etkinliğine ilişkine kanıtlar sunarak mevcut literatüre katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Inadequate corporate governance practices and manipulations in financial reports cause accounting scandals. In order to ensure the confidence of shareholders and investors, firms should prepare transparent and reliable financial reports. Accordingly, audit committees should control the reliability of financial reports and play an active role in improving this process. It is argued that audit committees play a key role in the preparation of transparent financial reports within the scope of corporate governance principles. Accordingly, the purpose of this study is to examine the impact of audit committee characteristics on firm performance of firms operating in BIST 100 between 2010 and 2020. The data of the firms are estimated by panel data analysis method. Two models were constructed for the purpose of the study. The findings of the study indicate that there is no significant relationship between return on assets and the number of audit committee meetings, while there is a significant relationship between earnings per share and audit committee size. The results of the study will contribute to the existing literature by providing evidence on audit committee effectiveness in monitoring financial reporting processes for shareholders, investors and other information users.