Sınai mülkiyet hukukunda tespit davası ve delillerin tespiti
Determination case and determination of evidence in industrial property law
  1. Tez No: 868280
  2. Yazar: BETÜL AZAKLI ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERMENEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 386
Özet
Bu çalışmada sınai mülkiyet hukukunda tespit davası ve delillerin tespiti konusu kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Konunun incelenmesi sınai mülkiyet hukukunda tespit davasının yeri, ispat hukuku bakımından tecavüzün tespitinin incelenmesi ve tecavüzün tespiti davalarına ilişkin özel durumlar olmak üzere üç ana başlık altında yapılmıştır. Temel işleyiş Sınai Mülkiyet Kanunu m. 149/f. 1 bent a ve m. 154'te düzenlenen tecavüzün mevcut olup olmadığına ilişkin tespit talepleri üzerinden gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede öncelikle Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nda düzenlenen tespit davasının özellikleri, özel kanunlarda düzenlenen tespit davalarının özellikleri incelenmiştir. Ardından sınai mülkiyet haklarına tecavüzün hukuki niteliği ve sınai mülkiyet haklarına tecavüzün tespitine ilişkin yargılamaların hukuki niteliğinin tespiti yapılmıştır. Tecavüzün ispat hukuku bakımından değerlendirilmesi kapsamında tecavüzün ispatında kullanılabilecek deliller ve bu delillerin toplanmasına ilişkin uygulanan usuller, uluslararası düzenlemeler, karşılaştırmalı hukuk örnekleri üzerinden incelenerek karşılaştırılmıştır. Son olarak tecavüzün tespiti davalarında ortaya çıkabilecek özel durumlar üzerinde durulmuştur. Bu çerçevede, tecavüzün tespiti davalarında görev, yetki, arabuluculuk, zamanaşımı, taraflar ve ihtiyati tedbir müesseseleri genel hatları ile ele alınmış ve bu yargılamalar neticesinde verilecek kararların hukuki niteliği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the issue of declaratory action and determination of evidence in industrial property law is analysed comprehensively. The examination of the subject has been made under three main headings, namely the place of the declaratory action in industrial property law, the examination of the declaration of infringement in terms of the law of proof, and special cases regarding the declaration of infringement actions. The basic procedure is based on the requests for determination of the existence of infringement regulated under Art. 149/f. 1- a and Art. 154 of the Industrial Property Law. Within this framework, firstly, the characteristics of the declaratory action regulated in the Civil Procedure Law and the characteristics of the declaratory actions regulated in special laws are analysed. Then, the legal nature of infringement of industrial property rights and the legal nature of the proceedings regarding the determination of infringement of industrial property rights were determined. Within the scope of the evaluation of infringement in terms of the law of proof, the evidence that can be used to prove infringement and the procedures applied for the collection of this evidence are analysed and compared through international regulations and comparative law examples. Finally, special circumstances that may arise in infringement actions are analysed. In this framework, the duty, jurisdiction, mediation, statute of limitations, parties and precautionary measures in infringement actions are discussed in general terms and the legal nature of the decisions to be rendered as a result of these proceedings are determined.