Ceza hukukunda kıyas sorunu
The problem of analogy in criminal law
  1. Tez No: 868296
  2. Yazar: ŞÜHEDA DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU BAYTEMİR KONTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Ceza hukukunun kişilerin temel hak ve hürriyetlerine doğrudan müdahale ettiği göz önüne alınarak ceza hukukunda kıyas yapılması açıkça yasaklanmıştır. Ceza hukukunda kıyas sorunu başlıklı bu tez, Anayasa ve Türk Ceza Kanunu'nda açıkça yasaklanan kıyas yasağını ele almaktadır. Kıyas her ne kadar ceza hukukunda yasak olsa da, genişletici yorum ile kıyas arasındaki sınırın belirsiz olması, ne zaman yorum ne zaman kıyas yapıldığının tam olarak tespit edilmesini sağlayacak kıstasların bulunmaması kıyas yasağının ihlal edilmesi ile sonuçlanabilmektedir. Bu amaçla, söz konusu bu çalışmada kıyas yasağının neden kabul edildiği, kapsamı, yorum ile arasındaki fark ve sınırları ortaya konmaya çalışılmış, akabinde kıyas ile ilgili olarak ceza hukuku bağlamında problem teşkil eden hükümler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Considering that criminal law directly interferes in the fundamental rights and liberties of individuals, making comparison in criminal law is expressly banned. This thesis called comparison problem in criminal law discusses the comparison ban which is expressly prohibited in the Constitution and Turkish Criminal Law. Although comparison is prohibited in criminal law, being unclear limitation between expansionary comment and comparison, absence of criterions that will provide to completely determine when the comment is made and when the comparisons made, may end up with violation of comparison ban. For that purpose, in this study it is emphasized why comparison ban is accepted, covering of comparison ban and it is tried to reveal that difference and limitations between comparison and comment. Subsequently, provisions that pose problem about comparison in the context of criminal law are emphasized.