Ondokuz Mayıs üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 2005-2022 yılları arasında hipertrofik kardiyomiyopati tanısıyla takip edilen hastaların retrospektif analizi
Ondokuz Mayis Üniversitesi Tip fakültesi Hastanesinde 2005-2022 yillari arasinda hipertrofik kardiyomiyopati tanisiyla takip edilen hastalarin retrospektif analizi
  1. Tez No: 868300
  2. Yazar: AHMET ONUR KOCASARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: HKMP tanısı alan bireylerin yaşantısı esnasında karşılaştığı en önemli klinik tabloların başında yaşanılan malign aritmiler ve ani kardiyak ölüm tablosu gelmektedir. HKMP tanısına sahip bireylerde bu tablolara dair her geçen gün olası risk faktörlerine dair çalışmalar yapılmakta ve bu doğrultuda yeni takip ve tedavi protokolleri oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmanın amacı kliniğimize başvuran HKMP tanılı hastaların retrospektif analizi ile birlikte, hayatı tehdit edici aritmi ve ani kardiyak ölüm ile ilişkilendirilebilecek olası risk faktörlerini ortaya koyarak hem takip hem de tedavi protokollerine katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: 1 Ocak 2005 ile 26 Nisan 2022 yılları arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi' inde HKMP tanısı almış, takip ve tedavi edilen 201 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar temel demografik, klinik ve laboratuvar özellikleri, ekokardiyografik parametreler, klinik takip ve sonlanım verileri (takip süresi, septal redüksiyon tedavisi, ICD implantasyonu, pacemaker implantasyonu, hayati tehdit eden aritmik olay ve mortalite) açısından değerlendirildi. Sonrasında hastalar takip süresince, hayatı tehdit eden aritmik olay gelişen ve gelişmeyen olarak ayrıca takip esnasında ölüm gerçekleşip gerçekleşmemesine göre iki farklı gruba ayrılarak istatistiksel açıdan farklılıklar tespit edildi. Hayatı tehdit edici aritmik olay açısından öngördürücü etkenler araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: One of the most important clinical presentations encountered during the course of individuals diagnosed with HCM (Hypertrophic Cardiomyopathy) is the occurrence of malignant arrhythmias and sudden cardiac death. Studies on possible risk factors for these presentations are conducted daily in individuals diagnosed with HCM, and new follow-up and treatment protocols are attempted to be established accordingly. The aim of this study is to contribute to both follow-up and treatment protocols by revealing possible risk factors associated with life-threatening arrhythmias and sudden cardiac death through the retrospective analysis of patients diagnosed with HCM who presented to our clinic. Materials and Methods: Between January 1, 2005, and April 26, 2022, a total of 201 patients diagnosed with hypertrophic cardiomyopathy (HCM) were included in the study, who were followed up and treated at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Hospital. The patients were evaluated in terms of basic demographic, clinical, and laboratory characteristics, echocardiographic parameters, clinical follow-up, and outcome data (duration of follow-up, septal reduction therapy, implantation of ICD, implantation of pacemaker, life-threatening arrhythmic events, and mortality). Subsequently, the patients were divided into two different groups based on the occurrence of life-threatening arrhythmic events during the follow-up period and whether death occurred during follow-up, and statistical differences were identified. Predictive factors for life-threatening arrhythmic events were investigated.